Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ivan Simič: Preduzetnici se tresu pred kaznama, umesto da uživaju u svom poslu

Bookmark and Share

29.07.2014. Blic

Niko ko je bar kratko bio preduzetnik ne bi predložio promene Zakona o poreskom postupku kako je to nedavno urađeno, kaže Ivan Simič.

Ivan Simič: Preduzetnici se tresu pred kaznama, umesto da uživaju u svom poslu

Bivši direktor Poreske uprave komentariše za “Blic” činjenicu da su najnovijim izmenama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji kazne za poreske neplatiše u nekim slučajevima i udesetostručene.

- Poreski obveznici treba da uživaju u svom poslu, a ne da se ceo dan tresu šta su zaboravili da urade da ne bi bili kažnjeni. Lako je poštovati taj zakon sa punim računom.

Hoće li drakonskim kaznama Poreska uprava demotivisati privredu i građane da rade na crno?

- Videćemo kakve će rezultate doneti visoke kazne i kako će se te kazne naplatiti. Kada bi svi imali posao, siva ekonomija bi bila mnogo manja jer na nju utiče i (ne)mogućnost zapošljavanja. U doba elektronike zagovaram elektronski nadzor poslovanja.

Građani će plaćati minimum 50.000 dinara ako ne uplate pun iznos poreza iz poreskog rešenja. Mislite li da to može biti ozbiljan problem koji može da se završi i blokadama njihovih računa ili oduzimanjem imovine?

- Danas, kad je vrlo teško naplatiti potraživanja, protivnik sam kažnjavanja onih koji nisu uplatili pun iznos poreza iz poreske prijave ili su ga uplatili sa zakašnjenjem. Pored toga, kazna za kašnjenje je zatezna kamata. Zato je uvođenje dodatnog kažnjavanja nepotrebno.

Da li je u poreskoj praksi uobičajno da banke poreznicima dostavljaju podatke o svakom deviznom prilivu na račune građana?

- Vremena su se promenila zato u tome ne vidim ništa loše. U Sloveniji poreska uprava može da vidi sve moje transakcije, ne samo sa inostranstvom. Zato moramo da prijavimo sve prihode, plaćamo porez i nema poteškoća.
 
Zanemareni zaposleni
 
Šta je, po vašem mišljenju, najveći problem poreske uprave? 
- Zaposlenima se niko nije bavio kako treba. Zato sam ih često obilazio i probleme smo rešavali u hodu. Kada sam došao i kada sam postavio kratke rokove za prelazak na elektronsko poslovanje, svi su rekli da to nije moguće. U novembru 2012. je samo 0,36 odsto poreskih obveznika predalo PDV obračun elektronskim putem, a danas je to 100 odsto. Znači da su u Srbiji ljudi spremni na reforme, samo način mora da bude pravi. Bio sam šokiran kada su mi članovi Fiskalnog saveta prebacili da u Srbiji još nije vreme za elektronsko poslovanje.


#   porez   Poreska uprava   preduzetnik     elektronsko poslovanje
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima