Ovo je ujedno i druga rekordna vrednost za manje od nedelju dana. Prethodno, 14. novembra, izmerena je koncentracija PM 10 čestica od 264,51 mikrogram, što je takođe daleko iznad graničnih vrednosti.
Prema podacima Republičke agencije za zaštitu životne sredine, vazduh u Nišu je u poslednjih pet dana bio „čist“ svega nekoliko sati u prepodnevnim satima, dok je već nakon 16 časova koncentracija štetnih čestica naglo rasla. Podsećanja radi, vazduh se smatra čistim ako je koncentracija PM 10 ispod 50 mikrograma, a PM 2,5 ispod 25 mikrograma po metru kubnom.
Maksimalne vrednosti za PM 2,5 u poslednjih pet dana kretale su se od 149 do 194 mikrograma, dok su PM 10 čestice dostizale od 215 do 260 mikrograma. Trend je zabrinjavajući — podaci Agencije pokazuju da se stanje iz godine u godinu pogoršava. Neslavni rekord 2025. i dalje drži 2. januar, kada je na mernoj stanici kod Instituta za javno zdravlje izmereno čak 408,86 mikrograma PM 10 i 281,19 mikrograma PM 2,5.
U međuvremenu, pokret „Kreni – promeni“ pokrenuo je onlajn peticiju „Da Niš diše“, tražeći od gradskih vlasti uvođenje subvencija za ugradnju filtera na individualnim ložištima, koja su odgovorna za oko 70 odsto lokalnog aerozagađenja.
Aktivisti naglašavaju da bi ovi filteri mogli da smanje emisiju štetnih čestica i do 90 odsto, da su finansijski pristupačni, jednostavni za održavanje i da ne zahtevaju velike intervencije na postojećim sistemima grejanja.
U ovom trenutku, dok građani svakodnevno udišu opasno zagađen vazduh, pritisak javnosti na institucije raste. Pitanje je — hoće li mere stići na vreme da „Da Niš diše“ postane stvarnost, a ne samo naslov peticije?












