Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Koliko je ešerihija u trudnoći opasna?

Bookmark and Share

24.04.2017. Nikola Stojanović

Ako ste u drugom stanju, verovatno se plašite i zbog najmanje prehlade jer ne znate kako se ona može odraziti na vas, ali najpre i na vašu bebu. Ipak je drugo stanje posebno stanje kada ništa nije kao obično! Naravno da bi trebalo da budete opreznije nego inače kada je trudnoća u toku, a ovo se naročito odnosi na razvoj bilo kojih bakterija, pa tako i ešerihije.

trudnoća - zdravlje
trudnoća - zdravlje

Dakle, ešerihija je u trudnoći normalna stvar i mnoge trudnice će je „zakačiti“ zato ne treba da paničite već da se odmah javite lekaru jer se na vreme sve može sanirati, a svaka šteta sprečiti.

Uzroci 

Ešrihija kao bakterija napada creva i urinarni trakt i izaziva najpre upalu bešike, a ako se ne leči na vreme, može da dovede i do infekcije i zapaljenja bubrega. Kada je trudnoća u toku, ovo može da dovede do prevremenog porođaja, male težine bebe pri rođenju, ali i sepse. Dakle, ključno je uočiti ešerihiju na vreme. Simptomi ešerihije su teško uočljivi ili potpuno izostaju, ali dobra vest je ta da se oni u trudnoći ipak lakše primećuju i razlikuju. Dakle, ukoliko imate otežano mokrenje (bol, peckanje, krv prilikom mokrenja), ukoliko primećujete da ste dehidrirali, vrti vam se u glavi, imate temperaturu ili dijareju, verovatno je da ste zaražene ešerihijom, tačnije, da se ona prilično razmnožila u vašem organizmu.

Iako ona napada kada je imuni sistem oslabljen, nemojte da mislite da se niste dovoljno čuvale – trudnice su svakako podložnije brojnim infekcijama upravo zbog svog „posebnog“ stanja. Na primer, hormonalne promene koje se javljaju u trudnooći stvaraju idealne uslove za razvoj bakterija! Dalje, povećanje progesterona izaziva slabljenje mišića urinarnog trakta pa bakterije lakše dolaze do njega i tu se smeštaju i razmnožavaju, a uvećana materica može da spreči potpuno pražnjenje bešike pa malo preostalog urina takođe predstavlja savršeno okruženje za razvoj bilo koje vrste bakterija.

Svakako, bez obzira na ovo posebno stanje, vodite računa o zdravom životu, zdravim životnim navikama, jedite dobro, čisto i zdravo i unosite mnogo tečnosti kako biste pročistile urinarni trakt. Ako se ešerihija uoči na vreme, ne mora da bude opasna ni po vas ni po vašu bebu, ali za slučaj da simptomi koji će vas opomenuti izostanu – osim pravilne ishrane i pažljive higijene obavezno na svakoj kontroli proveravajte i urin kako bi se sve na kraju dobro završilo.

Lečenje ešerihije u trudnoći

Žene su podložnije ešerihiji, a skoro 10% trudnica će lako „zakačiti“ ovu bakteriju. Opet, ako se uoči na vreme – nije strašno! U ranoj fazi razvoja ešerihije protiv nje se možete boriti antibioticima, ali samo uz konsultaciju sa lekarom, a on će vam možda preporučiti i kombinaciju antibiotika sa biljnim čajevima i to čajem od šipka ili brusnice koji će, osim za borbu protiv ešerihije, biti odlični za celokupno zdravlje vašeg organizma. U početnim mesecima trudnoće trebalo bi izbegavati neke antibiotike, zato je i važno da ih ne uzimate na svoju ruku, dok poslednje nedelje trudnoće dozvoljavaju upotrebu različitih lekova, opet, samo uz preporuku stručnjaka. Uglavnom, antibiotike ćete piti sedam do deset dana, sa ili bez kombinovanja sa čajem, a zatim sledi kontrola kako bi se videlo da li ste uspele da pobedite ovu dosadnu bakteriju.


#   zdravlje   trudnoća
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima