Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како то раде мајстори: Откријте тајну пиротског роштиља

rssBookmark and Share

Пирот 10.08.2014. Танјуг

У Пироту је у ресторану хотела “Стадион” синоћ одржан трећи по реду “Фестивал мајстора пиротског роштиља” на коме је своје умеће у справљању роштиља показало дванаест роштиљџија из пиротског краја.

Фото: Танјуг/Александар Ћирић
Фото: Танјуг/Александар Ћирић

Закључак и такмичара и жирија је да је тајна изванредног укуса пиротског роштиља у томе што се у овом граду роштиљ прави – само од меса.

Управо изванредан роштиљ разлог је због кога огроман број туриста из земље, али и иностранства, посебно из Бугарске посећује пиротске кафане.

Члан жирија ове манифестације Филип Ћирић, који је у широј јавности постао познат као члан жирија у ријалити-шоу програму “Моја кухиња моја правила”, казао је Танјугу да је Пирот прави гастрономски бисер Србије.

- Све кафане у Пироту су не добре, него одличне. Сви праве јако укусну и добру храну. То немате ван Пирота. У неким градовима Србије имате тек по једну такву кафану каквих ми овде имамо можда двадесет. Пирот је нешто што је гастрономски бисер ове земље – каже Ћирић.

Председник жирија, познати српски кувар и некадашњи шеф кухиње “Интерконтинентала” Стамбол Гештамов казао је Танјугу да постоји велика разлика између пиротског, лесковачког, бањалучког, сарајевског и других врста роштиља.

- Овде се користи мешавина од 70 посто јунећег и 30 посто свињског меса. То је због цене, али то не утиче на квалитет. То је само месо, нема адитива, нема соје, што је велики плус и зато је толика најезда од наших комшија Бугара који викендом напуне све пиротске кафане и не само што једу већ носе и кући – казао је Гештамов.

То потврђује и власник једне од најпосећенијих кафана у граду “Ладна вода” која се налази у склопу комплекса Музеја Понишавља Бобан Танчић.

- Велики број туриста током целе године долази у Пирот искључиво да би пробали наш роштиљ. Највише их има из Бугарске, која нам је најближа, али их има и из Немачке, Италије, Француске и других земаља. Ми не користимо пунила па да од једног килограма меса направимо два него од килограма меса правимо килограм меса за роштиљ – пљескавицу, ћевап, кобасицу, уштипак и тако даље. “, каже Танчић.

Познати пиротски угоститељ Предраг Станковић каже да се пиротски роштиљџије месом снабдевају са Старе планине и да је месо највишег квалитета.

- Другде се роштиљ прави од роштиљског меса које садржи 10, 15 можда 20 посто меса, а остало је лој, адитиви, соја – каже Станковић.

Директор Туристичке организације Пирот Братислав Златков казао је да се управо у циљу популарисања Пирота као дестинације за све гурмане приређују овакве манифестације.

- Почетком године имамо Сајам пиротске пеглане кобасице, Сајам старопланинских јела, сада и фестивал роштиља. Све су то манифестације које из године у годину привлаче све већи број туриста и због тога сви ми подржавамо овакве манифестације. Настојаћемо и да обновимо манифестацију која популарише пиротску јагњетину – казао је Златков.

Организатор ове манифестације је Опште удружење предузетника у Пироту, а покровитељ је општина Пирот.

 


#   Пирот   Роштиљијада   Моја кухиња моја правила   Братислав Златков   роштиљ   Туристичка организација   Предраг Станковић   Стамбол Гештамов
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима