Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

200.000 људи у Србији има Алцхајмерову болест

Bookmark and Share

04.11.2014. Политика, ЈСИ

Истраживања показују да на сваких седам секунди једна особа у свету оболи од овог облика деменције. Научници још нису открили узрок настанка Алцхајмерове болести.

200.000 људи у Србији има Алцхајмерову болест

У свету од Алцхајмерове болести болује око 40 милиона људи, док се према незваничним подацима процењује да у Србији има око 200.000 оболелих. Истраживања показују да на сваких седам секунди једна особа у свету оболи од овог облика деменције, пише Политика.

Научници још нису открили узрок настанка болести, али је познато да једна од промена у мозгу, која се сматра одговорном за појаву болести, почиње убрзано да се ствара и 20 година пре постављања прве дијагнозе.

Немогућност памћења нових информација и догађаја, заборавност, нервоза, збуњеност, понављање питања и губитак интересовања, лоша оријентисаност у времену и простору, само су неки од симптома које имају особе оболеле од Алцхајмерове болести, а њихово рано уочавање и дијагностиковање омогућава побољшање квалитета живота пацијената и одлаже даљу прогресију болести чак и до пет година.

Стручњаци објашњавају да је Алцхајмерова болест најчешћи облик деменције и да готово 70 одсто дементних особа пати од овог обољења. Научници још нису открили узрок настанка болести, али је познато да једна од промена у мозгу, која се сматра одговорном за појаву болести, почиње убрзано да се ствара и 20 година пре постављања прве дијагнозе. Управо зато је и рано препознавање симптома доста тешко јер спора и постепена прогресија болести чини да се проблеми са памћењем често занемаре и превиде.

Алцхајмерова болест је, истиче др Славица Голубовић, психијатар Геронтолошког центра, добила епидемијске размере и може се рећи да је постала пошаст 21. века.

Процењује се да ће се број оболелих удвостручити у наредних десет година.

– За њено постојање зна се дуже од сто година, али тек се последњих деценија, са продужењем животном века становништва, сагледавају њене размере. Од великог значаја је правовремено препознавање симптома болести, како би пацијент почео са применом адекватне фармаколошке, али нефармаколошке терапије, у циљу побољшавања квалитета његовог живота – додаје Голубовићева.

Продужење животног века и проблем све старијих нација представља погодно тле за драстично повећање броја особа оболелих од Алцхајмерове болести. Процењује се да ће се број оболелих удвостручити у наредних десет година. Болест се најчешће јавља након 65. године живота, а неретко и раније. Статистика показује да свака седма особа старије животне доби оболева од Алцхајмерове болести, а свака друга старија од 85 година. Уочено је да жене чешће оболевају, а када би животни век трајао дуже од 120 година – сви би оболели од Алцхајмерове болести.

У протеклом периоду побољшана је дијагностика, терапија и подршка оболелима и њиховим породицама, приметно је да и даље постоје велики проблеми збрињавања особа са Алцхајмеровом болешћу. Болест у току своје еволуције доводи до смањења самосталности оболеле особе, а потом и до потпуне зависности од неговатеља, што представља велико оптерећење – физичко, емотивно и економско, за породице, али и друштво у целини.


#   болест   Алцхајмер
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима