Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Држава постаје власник Симпа

rssBookmark and Share

Врање 16.09.2014. Танјуг

Данас је истекао рок за изјашњавање о покретању конверзије власништва капитала у Симпу.

Држава постаје власник Симпа

"Република Србија је донела одлуку да преузме већински део власништва над имовином Симпа, а локалне самоуправе су се изјасниле да подравају ту одлуку. То практично значи да држава Србија постаје власник око 80 одсто капитала, 12 одстио биће власништво малих акционара док осам одсто имовине Симпа остаје друштвена својина", рекао је за Танјуг генерални директор Симпа Слађан Дисић.

Трансформација, тзв. конверзија капитала ове компаније изабрана је као адекватно решење након вишемесечне финансијске блокаде настале нагомиланим дуговањима Симпа по основу неплаћеног пореза и доприноса држави, који су достигли износ од преко 5,8 милијарди динара. Директор Дисић напомиње да је ово дуг који је настао у претходних десетак година и да је реч о обавезама које су биле регулисане ранијим закључцима владе да ће то преузети на себе и решити до почетка приватизације, али се то није спровело у дело.

"Ово је једини начин да фирма тренутно изађе из проблема. Поред конверзије ми смо успели са банкама да договоримо мировање свих дуговања до 31. октобра са могућношћу продужења до 31. децембра ове године. У том периоду намеравамо да у складу са финансијским планом реструктурирања, са банкама договоримо репрограм кредита на дужи временски период, са грејс периодом од годину дана и каматом на годишњем нивоу од 4-5%" рекао је Дисић за Танјуг.

Ово је други дан од како је покренута производња у Фабрици тапетарских производа у Врању и Фабрици душека у Бујановцу који упошљавају укупно 120 радника.

"На нивоу Симпа са повезаним друштвима имамо 4.108 радника док је у матичној фирми тренутно запослено 2.990 радника. Ми смо планирали сукцесиван почетак рада, сада смо покренули ова два погона, наредне недеље ће кренути са радом и то пуним капацитетом Фабрика декоративних штофова овде у Врању. У октобру и новембру обим производње и коришћење капацитета ће се знатно повећати, али озбиљнију производњу можемо очекивати тек када добијемо кредитну подршку Фонда за развој" нагласио је Дисић.

Дисић сматра да је потребно доста времена да се Симпо врати на тржиште са пољуљаним поверењем и добављача и купаца.

" Ми очекујемо да у новембру радимо са 50 одсто капацитета, да у децембру то буде већ 70 одсто а да у марту наредне године достигнемо чак 90% укупног капацитета производње" каже он.

Према његовој процени ако све буде урађено по плану Симпо би крајем 2015, године могао да почне да послује без губитака.

План изласка Симпа из кризе по речима директора Слађана Дисића обухвата конверзију власништва, репрограм дугова код банака, социјални програм заа 800 до 1,000 радника, решавање статуса придружених фабрика, смањење броја руководећег кадра, модернизацију појединих погона и прилагођавање производног програма захтевима тржишта.

Овај некадашњи гигант у производњи намештаја имао је годишњи приход од 52 до 68 милиона евра, а производе је пласирао на захтевно тржиште широм Европе.


#   Врање   Симпо   држава     Слађан Дисић   социјални програм
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима