Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Кинески инвеститори купују и "Нишку Бању"?

rssBookmark and Share

Нишка Бања 19.12.2014. Танјуг, Јужна Србија Инфо

Кинеске компаније послале су 18 писама о заинересованости за приватизацију 11 српских предузећа, међу којима су и ИМТ, ИМР, ПИК Земун, Ресавица, али и три бање, Нишка, Рибарска и Сокобања, сазнаје Танјуг.

Кинески инвеститори купују и "Нишку Бању"?

У току трајања економског самита у Београду, више кинеских компанија, између осталих "Kина национал електрик инжењеринг технолоџи корпорешн лимитед" послала је писма о заинтересованости за обе београдске фабрике трактора ИМТ и ИМР.

За три српске фабрике, стигла су писма од по две кинеске фирме. Примера ради, за пољопривредно предузеће "Бачка ад" писма су послале кинеске фирме "Схандонг ванбао груп" и "Схандонг арт агрикултуре".

Пољопривредно индустријски комбинат "7. јули", такође је привукао исте две кинеске фирме које су послале писма о заинтересованости. "Схандонг ванбао гроуп" је још заинтересован и за ПИК Земун, а "Схандонг арт агрикултуре" за пољопривредне фирме Будимку из Пожеге и Граничар из Гакова.

Потенцијална два купца из Кине има и Индустрија стакла Панчево - "Синома интернационал инжињеринг" и "Кина глас холдинг", док Застава камиони имају два писма о заинтересованости кинеских компанија "Беики фотон мотор" и "Анхуи јиангхуаи аутомобил".

Кинески "Хиамен голден драгон бус" заинтересован је за Застава специјални аутомобили Сомбор, до је компанија "Синохyдро корпорешн" заинтересована за приватизацију ЈП за подземну експлоатацију угља Ресавица.

Поред предузећа, једна кинеска компанија "Брешингтон ЛТД Кина" заинтересована је и за куповину три српске бање.

Иако су званичници рекли да се српске бање на списку Агенције за приватизацију неће приватизовати док се не реше спорови које држава има са Фондом ПИО око власништва над том имовином, ова кинеска фирма је послала писма о заинтересованости за приватизацију Специјалне болнице Рибарска бања из Крушевца, Институт за лечење и рехабилитацију Нишка бања и Специјалну болницу Сокобања.

Министар енергетике Александар Антић изјавио је раније данас да су и да су кинеске компаније заинтересоване за куповину крушевачке фабрике "14. октобар" и "Прве петолетке" из Трстеника. Мада, писма о заинтересованости за куповину тих фирми још нису пристигла.

"Кинески премијер је тражио од нас да му доставимо која су то наша предузећа и које њихове компаније су заинтересоване, да би се дао један додатни подстицај свему томе", рекао је Антић.

Економисти: Добро је да Кинези купе било коју српску фирму

Агенцији за приватизацију до сада је пристигло 18 писама о заинтересованости од кинеских фирми, и то за 11 српских предузећа и три бање, сазнаје Тањуг, а економски аналитичари оцењују да би у сваком случају било добро да се прода било шта од тога.

Познаваоци тврде да од 11 фирми за које су Кинези послали писма о заинтересованости, "златну коку" представља "Будимка" из Пожеге, за коју се интересују многи привредници и из других земаља.

"Будимка" производи воћне сокове и концентрате, џемове, конзервисано воће и поврће, има и засад јабуке на 11,5 хектара и малине у пластеницима.

Међутим, проблеми ове фирме почели су да се гомилају након неуспешне приватизације, кад "Будимка" губи тржиште.

Саветник за страна улагања Милан Ковачевић рекао је Танјугу да би било добро ако би Кинези купили "Будимку" и наставили стару производњу.

"Ако би ова фирма оживела, она би помогла онима који се баве пољопривредом и воћарством. То би било јако добро", рекао је Ковачевић.

Према речима тог аналитичара, на списку Агенције за приватизацију су остале фирме које практично нико није хтео да купи, и зато је свака вест о заинтересованости добра.

"Јако је добро ако неко купи та предузећа и употреби их за производњу, а нарочито извоз, макар и скроман. Ово је по ко зна који пут покушај да се оне приватизују и бићемо задовољни ако се ишта корисно уради", каже Ковачевић.

Економиста Љубомир Маџар слаже се да је већина тих фирми без економске вредности, са нагомиланим дуговима, те сматра да би требало да продамо Кинезима шта год можемо.

"Те фирме су већ обезвређене и време им не иде у прилог. Већ су дуго у стању реструктурирања, никако да се "удоме", а што се дуже чека, то су мање шансе да се некоме продају. Посебно је слаба шанса да се "истера" нека цена", рекао је Маџар, додајући да су субвценције које држава за њих издваја велике.

И Светска банка је проценила, додаје он, да је укупан износ субвенција за фирме у реструктурирању око 700 милиона евра годишње.

"Те фирме нас коштају а немају економску будућност. Подржавам идеју да се продају Кинезима. С друге стране, то је и њима прилика да чвршће загазе у нашу земљу. А они имају новац, инвестираће. Чак су и технолошки узнапредовали", наводи Маџар.


#   Србија   Нишка Бања   Рибарска Бања   Александар Антић   приватизација   инвестиције   Кина   Брешингтон ЛТД Кина   Светска банка   Милан Ковачевић   Љубомир Маџар   страна улагања
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима