Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kineski investitori kupuju i "Nišku Banju"?

rssBookmark and Share

Niška Banja 19.12.2014. Tanjug, Južna Srbija Info

Kineske kompanije poslale su 18 pisama o zaineresovanosti za privatizaciju 11 srpskih preduzeća, među kojima su i IMT, IMR, PIK Zemun, Resavica, ali i tri banje, Niška, Ribarska i Sokobanja, saznaje Tanjug.

Kineski investitori kupuju i "Nišku Banju"?

U toku trajanja ekonomskog samita u Beogradu, više kineskih kompanija, između ostalih "Kina nacional elektrik inženjering tehnolodži korporešn limited" poslala je pisma o zainteresovanosti za obe beogradske fabrike traktora IMT i IMR.

Za tri srpske fabrike, stigla su pisma od po dve kineske firme. Primera radi, za poljoprivredno preduzeće "Bačka ad" pisma su poslale kineske firme "Shandong vanbao grup" i "Shandong art agrikulture".

Poljoprivredno industrijski kombinat "7. juli", takođe je privukao iste dve kineske firme koje su poslale pisma o zainteresovanosti. "Shandong vanbao group" je još zainteresovan i za PIK Zemun, a "Shandong art agrikulture" za poljoprivredne firme Budimku iz Požege i Graničar iz Gakova.

Potencijalna dva kupca iz Kine ima i Industrija stakla Pančevo - "Sinoma internacional inžinjering" i "Kina glas holding", dok Zastava kamioni imaju dva pisma o zainteresovanosti kineskih kompanija "Beiki foton motor" i "Anhui jianghuai automobil".

Kineski "Hiamen golden dragon bus" zainteresovan je za Zastava specijalni automobili Sombor, do je kompanija "Sinohydro korporešn" zainteresovana za privatizaciju JP za podzemnu eksploataciju uglja Resavica.

Pored preduzeća, jedna kineska kompanija "Brešington LTD Kina" zainteresovana je i za kupovinu tri srpske banje.

Iako su zvaničnici rekli da se srpske banje na spisku Agencije za privatizaciju neće privatizovati dok se ne reše sporovi koje država ima sa Fondom PIO oko vlasništva nad tom imovinom, ova kineska firma je poslala pisma o zainteresovanosti za privatizaciju Specijalne bolnice Ribarska banja iz Kruševca, Institut za lečenje i rehabilitaciju Niška banja i Specijalnu bolnicu Sokobanja.

Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je ranije danas da su i da su kineske kompanije zainteresovane za kupovinu kruševačke fabrike "14. oktobar" i "Prve petoletke" iz Trstenika. Mada, pisma o zainteresovanosti za kupovinu tih firmi još nisu pristigla.

"Kineski premijer je tražio od nas da mu dostavimo koja su to naša preduzeća i koje njihove kompanije su zainteresovane, da bi se dao jedan dodatni podsticaj svemu tome", rekao je Antić.

Ekonomisti: Dobro je da Kinezi kupe bilo koju srpsku firmu

Agenciji za privatizaciju do sada je pristiglo 18 pisama o zainteresovanosti od kineskih firmi, i to za 11 srpskih preduzeća i tri banje, saznaje Tanjug, a ekonomski analitičari ocenjuju da bi u svakom slučaju bilo dobro da se proda bilo šta od toga.

Poznavaoci tvrde da od 11 firmi za koje su Kinezi poslali pisma o zainteresovanosti, "zlatnu koku" predstavlja "Budimka" iz Požege, za koju se interesuju mnogi privrednici i iz drugih zemalja.

"Budimka" proizvodi voćne sokove i koncentrate, džemove, konzervisano voće i povrće, ima i zasad jabuke na 11,5 hektara i maline u plastenicima.

Međutim, problemi ove firme počeli su da se gomilaju nakon neuspešne privatizacije, kad "Budimka" gubi tržište.

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević rekao je Tanjugu da bi bilo dobro ako bi Kinezi kupili "Budimku" i nastavili staru proizvodnju.

"Ako bi ova firma oživela, ona bi pomogla onima koji se bave poljoprivredom i voćarstvom. To bi bilo jako dobro", rekao je Kovačević.

Prema rečima tog analitičara, na spisku Agencije za privatizaciju su ostale firme koje praktično niko nije hteo da kupi, i zato je svaka vest o zainteresovanosti dobra.

"Jako je dobro ako neko kupi ta preduzeća i upotrebi ih za proizvodnju, a naročito izvoz, makar i skroman. Ovo je po ko zna koji put pokušaj da se one privatizuju i bićemo zadovoljni ako se išta korisno uradi", kaže Kovačević.

Ekonomista Ljubomir Madžar slaže se da je većina tih firmi bez ekonomske vrednosti, sa nagomilanim dugovima, te smatra da bi trebalo da prodamo Kinezima šta god možemo.

"Te firme su već obezvređene i vreme im ne ide u prilog. Već su dugo u stanju restrukturiranja, nikako da se "udome", a što se duže čeka, to su manje šanse da se nekome prodaju. Posebno je slaba šansa da se "istera" neka cena", rekao je Madžar, dodajući da su subvcencije koje država za njih izdvaja velike.

I Svetska banka je procenila, dodaje on, da je ukupan iznos subvencija za firme u restrukturiranju oko 700 miliona evra godišnje.

"Te firme nas koštaju a nemaju ekonomsku budućnost. Podržavam ideju da se prodaju Kinezima. S druge strane, to je i njima prilika da čvršće zagaze u našu zemlju. A oni imaju novac, investiraće. Čak su i tehnološki uznapredovali", navodi Madžar.


#   Srbija   Niška Banja   Ribarska Banja   Aleksandar Antić   privatizacija   investicije   Kina   Brešington LTD Kina   Svetska banka   Milan Kovačević   Ljubomir Madžar   strana ulaganja
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima