Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Трошкови за добијање грађевинских дозвола у Србији највиши су у региону

rssBookmark and Share

Македонија 29.10.2013. Autor: Beta

Трошкови за добијање грађевинских дозвола у Србији највиши су у региону Европе и Централне Азије, изјавила је данас аналитичарка Светске банке у одсеку за развој приватног и финансијског сектора Ирина Билоцеркивска.

Трошкови за добијање грађевинских дозвола у Србији највиши су у региону

Билоцеркивска је поводом објављивања Извештаја о условима пословања за 2014. годину (Доинг Бусинесс) навела да је "уско грло" у Србији време потребно за добијање грађевинских дозвола и трошак тих активности. "Време које предузетници морају да издвоје за грађевинске дозволе је изнад европског просека. Предузетнику у Србији је потребно 269 дана да добије грађевинске дозволе, а у Грузији и Украјини 73 дана", навела је она.

Према њеним речима, Македонија је ове године у извештају означена као добар пример реформи у области грађевинских дозвола, након што је скратила време за регистровање нове зграде и овластила локалне власти да региструју зграду у име власника.

Србија је у овогодишњем Извештају о условима пословања забележила пад од седам места, на 93. позицију пошто није спровела ниједну реформу. Погоршању позиције Србије такође су допринели "негативни трендови у плаћању пореза", као што је подизање корпоративног пореза, указала је Билоцеркивска. Она је, такође, нагласила да је "позиција релативна и да су друге земље широм света више напредовале и спровеле важне реформе". "Неке земље су спровеле и до осам реформи. Будући да друге земље брзо напредују, а реформе у Србији касне, то се негативно одразило на ранг Србије", рекла је аналитичарка Светске банке.

Она је навела да је Косово ове године међу економијама које су највише напредовале у 2012/2013 након што је поједноставило процедуре за започињање бизниса, добијање грађевинских дозвола и регистрацију имовине. Према њеним речима, у извештају је такође истакнут позитиван утицај европских интеграција на спровођење реформи. "Уочили смо велики напредак земаља које су приступиле ЕУ. Пољска је прошле године била највећи реформатор, а спровела је реформе и ове године. Хрватска је спровела пет реформи ове године", рекла је она.

На питање да ли су регулаторне реформе луксуз само богатијих економија, Билоцеркивска је навела да многе земље које пролазе кроз финансијске потресе спроводе регулаторне реформе како би омогућиле отварање нових радних места. Како је рекла, 90 земаља у региону Европе и Централне Азије спровело је 65 реформи у протеклој години, док је од 2009. највише реформи спроведено у вези са започињањем бизниса. "Због тих напора, у овом региону се најлакше започиње посао, чак лакше него у најбогатијим чланицама Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД)", казала је аналитичарка Светске банке Ирина Билоцеркивска.


#   Македонија
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима