Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Удружење потрошача: Варају нас на грамажи у маркетима

Bookmark and Share

26.06.2017. Танјуг, Мондо

Потрошачи у Србији су редовне жртве најразличитијих обмана у супермаркетима, а да тога нису ни свесни. Ево последњих података које је објавило једно удружење потрошача.

Удружење потрошача: Варају нас на грамажи у маркетима

Осим што "падну" на лажним акцијама, како су обично обележени производи којима је снижена цена, потрошачи буду преварени за који грам и због масног и тешког папира у коме нам мере и пакују скупоцени деликатес, али и због водом натопљене пршуте и саламе, прекуцавања рока трајања на бајатим производама...Купци бивају закинути и за чак 30 одсто када купују робу упаковану у кутије, тврди удружење "Заштита потрошача".

Према том извору, сви трговински ланци мере храну коју пакују у пластичне кутије тако да "закину" потрошаче за 7 до чак 30 одсто.

Током истраживања које је спровело удружење, проверавана је тачност мерења у укупно 68 објеката најпознатијих српских трговинских ланаца.

Тајни купци које је удружење послало, у једном ланцу су купили наводно 270 грама ситних колача упакованих у пластичну кутију. Након правилног мерења испоставило се да у кутији има 60 грама мање, односно само 210 грама колача, тврди то удружење и напомиње да је с обзиром да је цена тих колача 1.100 динара по килограму, купац на само једној кутији "закинут" за 66 динара.

Ненад Бумбић из Заштите потрошача, како се наводи у саопштењу удружења, истиче да су сви производи које су купили и у другим трговинским ланцима мерени тако да је купцима наплаћено најмање 20 грама више него што треба.

"Трговци чак дају и упутства потрошачима како да сами изврше мерење тако да погрешно измере већу грамажу чиме се потрошачи излажу штети", навео је Бумбић и указао да, када би купци прво мерили амбалажу, сазнали би да пластичне кутије имају до 43 грама.

Пратећи упутство, купци практично сами себе "поткрадају" за ту тежину.

Бумбић је истакао да потрошачи увек треба да прво ставе празну амбалажу на вагу па да затим притисну дугме са словом Т или натписом Тара - тако вага "нулује" тежину кутије односно показаће да је тежина кутије нула.

"Купци треба да траже и од трговаца да ураде исто пре него што сипају жељену храну у кутију", нагласио је Бумбић.

У удружењу Заштита потрошача наводе да су све трговинске ланце које су проверавани обавестили о резултатима истраживања.

Руководиоци само два ланца обећали су да ће предузети мере како би исправили уочене пропусте.

Заштита потрошача ће поновити истраживање тачности мерења и поштовања Закона о заштити потрошача на јесен, те да ће, ако се опет испостави да трговински ланци и даље крше закон, поднети пријаве надлежној тржишној инспекцији за шта је предвиђена казна од 300.000 до 2.000.000 динара по прекршају.


#   куповина   преваре   маркети
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима