Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Вујовић: Четири стуба у реформи српске економије

Bookmark and Share

04.08.2014. Танјуг

Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да се реформа српске економије заснива на контроли буџетског расхода, борби са сивом економијом, бољој наплати пореза и уштедама у јавним предузећима.

Вујовић: Четири стуба у реформи српске економије

Вујовић је, гостујући у емисији "Око" на Радиотелевизији Србије, рекао да као нови министар финансија одмах креће са радом на "четири стуба реформи" како би ефекти постали видљиви већ за годину дана.

Према његовим речима, план Владе Србије јесте да се до краја августа припреми ребаланс буџета, који би, најкасније до 15. септембра требало да уђе у скупштинску расправу, после чега би се потписао трогодишњи споразум са Међународним монетарним фондом.

"Три године су потребне да се вратимо на пут одрживог дефицита и одрживог дуга. У овој фази развоја институција тржишта не можемо без подршке Фонда. План је да после ребаланса, најкасније крајем септембра, потпишемо трогодишњи споразум са ММФ-ом, који ће подржати наш програм заснован на ова четири стуба", поручио је Вујовић.

Вујовић очекује да ће ребаланс буџета ући у скупштинску процедуру почетком идућег месеца и да ће бити разматран после 15. септембра, као и да у првој половини октобра почну припреме за буџет за 2015. са пројекцијама за 2016. и 2017. годину.

Према његовим речима, први пут се сада припрема ребаланс и буџет за идући годину са пројекцијама за 2016. и 2017. годину.

“Мој циљ је да те пројекције не буду само индикативне него прецизан план који ћемо остваривати у наредне три године и тако доћи до одрживог нивоа дефицита”, рекао је Вујовић новинарима у Скупштини Србије након што је изабран за министра финансија.

Циљ је да се до 2017.године смањи дефицит “испод линије”, односно да се смањи на два до 2,3 посто друштвеног производа, рекао је он, истакавши да ће у функцији тога бити предузете све мере.

“Ја сам решен да се дефицит смањи, у првом кораку радимо оне мере где можемо да контролишемо све елементе, паралелно започињемо мере на штедњи трошкова, мере на повећању прихода, поготово у борби против сиве економије и подизању прихода од ПДВ-а”, навео је Вујовић.

У вези са тим истакао је да постоје градови и читаве “индустрије” које не плаћају ПДВ или га не плаћају у целости.

“Према томе крећемо са резањем трошкова, паралелно припремамо мере на подизању прихода, и у мери у којој не будемо остваирли приходе, мораћемо да повећавамо ПДВ, али мислим да је много боље да имамо подршку свих, и политичку подршку, подршку свих предузећа и народа, да подигнемо те приходе, и тако ћемо на најлакши начин доћи до одрживе путање и смањења дефицита”, подвукао је министар.

Он је истакао да је његов принцип да сви пођеднако поднесу смањење дефицита и дуга и да у том смислу нико неће бити поштеђен, а ни превише оптерећен.

Доскорашњи министар привреде је коментаришући, шта оставља у том ресору, навео да се та област налази у стању у коме је донет Закон о приватизацији и Закон о стечају који ће ступити на снагу следеће недеље.

“После тога објављујемо позив свим потенцијалним инвеститорима, свим потенцијалним партнерима, предузећима у реструктурирању и осталим предузећима у Агенцији за приватизацију да у року од 30 дана, вероватно ћемо оставити рок до краја септембра, да поднесу кредибилне планове оздрављења ових предузећа.”, рекао је Вујовић.

Он је нагласио да ће се за предузећа која буду имала основу потрудити да нађе решење за њихове дугове, нагомилане обавезе како би успешно прошла процес приватизације и започела нову производњу, а да ће се у онима где такве могућности не буде понудити социјални програм и решење кроз стечај.


#   порез   Министарство финансија   реформе   Душан Вујовић   ММФ   социјални програм
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима