Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Затвор у Нишу једна од најуспешнијих фарми на југу Србије

rssBookmark and Share

29.05.2016. Б. Јанчковић, Блиц

Економија нишког затвора има годишњи приход од 150 милиона динара, а на храни за осуђенике уштеди 17 милиона.

Фото: Б.Јаначковић, РАС Србија
Фото: Б.Јаначковић, РАС Србија

Један од најуспешнијих пољопривредно-сточарских комбината на југу Србије послује у - нишком затвору. На затворској економији производе се стотине тоне меса које подмирују потребе Казнено-поправног завода. Затвореници производе и хиљаде комада јаја, поврће, тоне млека...

- Када сам пре три године дошао на место управника, имали смо само 13 крава, а нисмо имали сена. Купили смо три тоне сена за 76.000 динара, а рачун нам је био у блокади милион евра. Тада сам рекао да ћемо све да променимо. Данас имамо 86 крава и дневно продамо пола тоне млека. Имамо око 1.500 свиња, 330 оваца, 2.000 товних пилади, 1.700 кока носиља. Дневно произведемо 1.150 јаја. Производимо сву потребну количину меса за затвор, а вишкове продајемо - истиче Грбовић. Посебно је поносан на производњу млека.

Фото: Б.Јаначковић, РАС Србија

 У 2012. произведено је и продато 12 тона, а 2015. чак 120 тона млека. Добили смо од откупљивача потврду да имамо најквалитетније млеко екстра класе. Почели смо и производњу зечева. Имамо их око 300, а план је да до краја године месечно продајемо 1.000 комада, што је приход од 6.000 евра. Купујемо само рибу, али ако ако нам успе пројекат, производићемо и десетак тона шарана - појашњава Грбовић.

Како каже, затворска економија сада обрађује 350 хектара земље, а КПЗ је преузео и оживео бившу војну економију у Медошевцу.

- Пре три године имали смо три пластеника на пет ари, а сада имамо хектар под пластеницима. Ове године произведено је 250 тона поврћа, 50 више него лане. Под вишњом имамо 4,5 хектара - прича Грбовић. Од 1.350 осуђеника, више од половине се пријавило за рад на економији и у другим погонима затвора, који производе и за извоз.

- Никада се нисам бавио пољопривредом, али време брже прође на њиви. А и заради се неки динар - каже један од 120 осуђеника који раде на економији. Прошле године затвор је приходовао 10 милиона динара од млека, 7,5 милиона од свињетине...

- Све резултате су постигли осуђеници. Они добијају плату, 20 одсто од минималне цене рада по сату у Србији, што је месечно до 5.000 динара. Радом осуђеника сам више него задовољан - каже Грбовић. Он додаје како му је циљ да за пет година затвор чији је годишњи буџет милијарду динара не кошта државу ни динар.


#
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима