Ниш као стратешки центар за кинеске теретне летове
Ниш 28.04.2026. Јужна Србија Инфо - редакција
Успостављање директних авио-карго линија из кинеских провинција ка Нишу један је од кључних пројеката на којима се тренутно интензивно ради како би Србија постала главно логистичко чвориште између Истока и Запада.

Ове планове је током свог боравка у кинеској провинцији Хебеј потврдила потпредседница Владе и министарка привреде Адријана Месаровић која је истакла да је циљ државе да Ниш добије значајну улогу у овом глобалном систему снабдевања. Она је током посете великим кинеским компанијама попут групације која већ управља терминалом у Батајници разговарала о додатном унапређењу транспортних капацитета Србије кроз увођење ваздушног теретног саобраћаја.
Министарка Месаровић је нагласила да би овакав вид сарадње омогућио да роба из Кине стиже директно на југ наше земље одакле би се даље дистрибуирала ка другим тржиштима што би додатно ојачало привредну позицију Србије. Ниш се у овим плановима види као идеална тачка због свог одличног географског положаја и могућности брзог претовара робе на већ постојеће друмске и железничке правце. Озбиљност овог пројекта потврђује и најављени долазак представника компаније „Hebei Transportation Investment Group“ у Београд где ће се са надлежним институцијама прецизирати даљи кораци у реализацији ове велике инвестиције.
Поред развоја логистике и складишних капацитета ова сарадња отвара и врата за већи извоз домаћих производа нарочито воћа које би се у наредном периоду могло транспортним линијама отпремати за Кину. Активности министарке Месаровић у Кини јасно указују на намеру државе да уз развој терминала у Батајници и пруга на северу земље Ниш постане главно ваздушно чвориште које ће повезати регион са најбрже растућим светским економијама. На овај начин се кроз нове авио-линије и планиране економске зоне ствара модеран систем који ће југ Србије позиционирати као незаобилазан део новог пута свиле.
#
Ниш
Кина
аеродром Константин Велики
Аеродроми Србије
Србија Карго
Андријана Месаровић министрака
@NisAirport
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- 82 медаље на старту Лиге Града Ниша у теквондоу
- Временска прогноза
- „Зорба“ у Народном позоришту Ниш
- Седница Одбора за именовање
- Чаир испуњен дечјим осмесима: 4.000 малишана плесом послало поруку о здрављу и заједништву
- „Малени цвет” и Фестивал руског филма у јуну
- Потпуна чаролија
- Радови и могући прекиди у више делова Ниша
- Како изабрати суплементе
- Конкурси за директоре четири установе културе
- Заплењено више од пола тоне резаног дувана
- Квар на водоводној мрежи у Дурлану
- Адемовић обележио завршницу фестивала
- Више кварова на водоводној мрежи
- Дечија уметничка колонија „Грачаница“
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Саборни храм у Нишу данас обележава крсну славу Свету Тројицу - Духове - Педесетницу
- Уз благослов и песму – хор „Бранко” на Светотројичним свечаностима у Крагујевцу
- Акција МУП-а против корупције: Међу 26 ухапшених и осумњичени за милионске злоупотребе у Нишу и на југу Србије
- Сарадња за боље здравство: УКЦ Ниш и Институт „Дедиње“ заједно за пацијенте
- Црквено-играчки ансамбл НЦПД „Бранко“ обележио ФолкФест у Нишу својим наступом












