Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Лек за ране од љуте паприке

rssBookmark and Share

Лесковац 14.02.2011. Извор: Прес

Гимназијалци су из љуте алеве паприке изоловали супстанцу капсаицин, од које су направили аеросол „ љутко" који тренутно ублажава бол од ударца

Лек за ране од љуте паприке

Лесковачке љуте папричице неће се више користити само за јело и гурманлуке, већ њима могу да се лече и спортске повреде. Шесточлани тим „Љутко" лесковачке гимназије доказао је да се позната љута папричица „џинка" може користити и у медицини за санирање болних спортских повреда.

Лабораторија отворена за младе таленте

Лабораторија ДЦА се налази у селу Миланово, пет километара од Лесковца. У последњих 10 година сваког летњег распуста у овој лабораторији се бесплатно организује камп за студенте и средњошколце.

- Моја лабораторија је увек отворена за све оне који су жељни знања. До сада смо одржали кампове из области биомедицине, екологије, биологије, стоматологије, али и како да млади постану лидери. Највећу финансијску помоћ за одржавање кампа добијамо од Ротари клуба Београд и Лесковац. Током кампа, студенти и средњошколци већ почну са припремама за 'Најбољу технолошку иновацију' - каже власник лабораторије Ивица Савић.

Гимназијалци су из љуте алеве паприке прво изоловали супстанцу капсаицин, од које су направили аеросол „љутко", који тренутно ублажава бол од ударца по било ком делу тела.

- Хтели смо да направимо нешто од паприке, јер је наш крај по њој познат. Такође смо желели да то што пронађемо буде и мало модерно. Како смо већ неколико година учесници кампа за младе истраживаче који организује лесковачка ДЦА лабораторија уз сагласност власника Ивице Савића, тамо смо и почели да из суве љуте алеве паприке екстракцијом изолујемо супстанцу капсаицин која даје љутину папричицама. Знали смо да се за санирање спортских повреда користе аеросоли који хладе. Љутина из папричица делује слично и кренули смо у ту авантуру. Није било лако, али смо били упорни. То смо уз још неке додатке упаковали у аеросол и освојили треће место на државном такмичењу за „ Најбољу технолошку иновацију Србије у 2010"-одушевљено прича вођа тима „ Љутко" Милена Ранђеловић.

На такмичењу је било теже него у лабораторији. Један од спонзора такмичења био је УСАИД, па је додели награда присуствовала и амбасадорка САД Мери Ворик, која умало није дисквалификовала Лесковчане.

- Амбасадорка Мери Ворик сматрала је да се наш спреј пре свега може користити за самоодбрану, али и да се може злоупотребити ако га неком упрскате у очи. Према тој оцени испало би да смо ми пронашли нешто што је опасно и умало нас нису дисквалификовали. Ипак после сучељавања аргумената, пронашли смо компромис и добили утешну трећу награду - објашњава власник ДЦА лабораторије Ивица Савић.

Поред награде тима „Љутко", још један тим лесковачке гимназије имао је успешан наступ на овом такмичењу. Тим „Фантастична четворка" такође је освојио трећу награду за дизајн кутије за паковање специјалитета од лесковачког роштиљ меса.

- Прво смо испитивали тржиште и открили да су продавци и купци незадовољни амбалажом. Направили смо нова паковања од картона. Тако смо направили паковања за заљубљене, за рођендане, славе, као и за велики и мали лесковачки воз. Поред жирија нашом идејом одушевљени су и лесковачки произвођачи роштиљ меса. Неки од њих планирају да купцима понуде пљескавице, ћевапе, вешалице, уштипке баш у кутијама које смо ми дизајнирали - причају чланови тима „ Фантастична четворка".


#   Лесковац   Београд   гимназија   паприка   студенти   Ротари клуб
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима