Шефови могу да читају приватну преписку запослених
Европски суд за људска права пресудио да послодавац има право приступа месинџер сервисима и електронској пошти радника

Запослени у Европи можда би убудуће требало добро да размисле пре него што у току радног времена пошаљу приватно писмо или поруку преко интернета. Европски суд за људска права у Стразбуру пресудио је да послодавац има право да проверава да ли запослени испуњава радне обавезе, па чак и ако то подразумева читање његове приватне преписке на месинџер сервисима или у форми електронске поште, направљених док је на послу.
У случају који је покренуо један румунски инжењер након што је добио отказ, суд је одлучио да фирма није прекршила закон када је читала његове приватне поруке на „јаху месинџеру” послате у току радног времена. Овај инжењер је сматрао да му је фирма повредила приватност и поверљивост преписке када је приступила његовом налогу који је користио како за посао тако и за комуникацију са братом и вереницом, и то док је био на послу. Судије су сматрале да компанија има право да провери да ли је радник завршио пословне обавезе. Образложење суда било је да није неразумно да послодавац жели да потврди да ли запослени обављају професионалне задатке у току радног времена.
„Послодавац је деловао у оквиру својих дисциплинских овлашћења јер, као што су и домаћи судови утврдили, ’јаху месинџеру’ је приступио под претпоставком да су информације на том налогу повезане са професионалним активностима запосленог, што је сматрао легитимним”, оценио је суд.
Судије су ипак навеле да неконтролисани и нерегулисани надзор не би био прихватљив и указали на потребу да се јасно дефинише шта послодавац може да прикупља о запосленом и како.
Ова одлука је обавезујућа за све земље које су ратификовале Конвенцију о заштити људских права и основних слобода међу којима је и Србија.
Много тога је, међутим, недоречено у овој пресуди. Најпре није познато да ли је постојала забрана фирме да се поменути онлајн сервис користи у приватне сврхе. Није јасно ни којим све онлајн налозима радника компанија сме да приступи према овој пресуди (на пример, сме ли да види да ли је запослени контактирао са банком у радно време). Затим, ако послодавац утврди да је запослени испунио своје радне обавезе, има ли и тада право да прегледа његову приватну преписку уколико ју је слао у радно време. Такође, није сасвим јасно ни да ли послодавац има право да, осим службеног рачунара, прегледа и приватни мобилни телефон уколико његово коришћење у току радног времена није забрањено. Све су то питања на која одговор тек треба да понуде будући прописи за регулацију ове проблематике.
Анкица Маринковић www.politika.rs
#
људска права
радно време
комуникација
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Други фестивал уличних свирача
- Ђурђевдан
- Радови на водоводу и канализацији
- Временска прогноза
- НИШ ОБНАВЉА СВОЈУ ИСТОРИЈУ
- Искористите прилику и разговарајте
- Јубиларна 50. „Мајска песма“
- Поједини делови града без воде до 15 часова
- Музеј фудбалске славе
- Лекција која се не учи из уџбеника
- Промоција књиге Милана Предана
- Део насеља без воде до 20 сати
- Књижевно вече Тамаре Кучан
- Планирани прекиди у водоснабдевању
- Шестјук са беле тачке срушио Напредак
Најновији огласи
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Утајили скоро 13 милиона динара пореза, кривичне пријаве против двојице Лесковчана
- СРАМНА КРАЂА У ОКОЛИНИ НИША: Пљачкали цркве, пали због верских књига и новца са икона
- Инвестиција у здравље најмлађих: Дечији диспанзер у Лесковцу добија нови сјај и додатних 1.600 квадрата
- Светски дан плеса у Нишу: Празник покрета и креативности
- Ну-метал спектакл у Србији: Прослава 25 година албума „Toxicity“ и „Iowa“!












