Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Povratak aleksinačkog uglja

rssBookmark and Share

Aleksinački Rudnik 21.12.2009. Toma Todorović, Politika

Prema projektu koji je sačinila lokalna samouprava, nove jame bi bile otvorene kod sela Subotinac, ali je potrebno prethodno promeniti tok reke Moravice

Povratak aleksinačkog uglja

Nalazišta mrkog uglja u okolini Aleksinca, najbogatija te vrste u Srbiji, uskoro bi mogla ponovo da se eksploatišu. Rukovodstvo aleksinačke opštine je pokrenulo inicijativu i pripremilo projekte kako bi, kao do pre dvadeset godina, odavde ugalj odlazio u termoelektrane, toplane i slična postrojenja, ali i za široku potrošnju, kaže za naš list Ivan Dimić, predsednik opštine Aleksinac.

– Procenjuje se da visokokvalitetnog mrkog uglja na teritoriji naše opštine ima za gotovo pola veka eksploatacije – naglašava Dimić, podsećajući da je ugalj iz revira Aleksinačkih rudnika prestao da se vadi nakon eksplozije metana koja se dogodila krajem novembra 1989. godine. Tom prilikom je poginulo 90 rudara.

Prema projektu koji je sačinjen u aleksinačkoj lokalnoj samoupravi, za eksploataciju uglja se ne bi koristila stara, zapuštena okna, koja su opasna upravo zbog prisustva metana, već je planirano da se otvore nove jame. Prva bi bila nedaleko od sela Subotinac, pored puta Aleksinac–Sokobanja.

– Da bi se to ostvarilo, neophodno je promeniti tok reke Moravice (sokobanjske). Zbog toga očekujemo pomoć Ministarstva energetike i rudarstva, ali i Javnog preduzeća „Srbijavode”. Istina je da izmeštanje korita iziskuje znatna materijalna sredstva, ali bi se ta investicija brzo isplatila, a koristi bi bilo i za državu i za našu opštinu, ali i za rudare Aleksinačkih rudnika – ističe Dimić.

Obnova eksploatacije uglja bila bi izvrsna osnova i za početak iskorišćavanja bogatih nalazišta uljnih škriljaca, kojih takođe ima na aleksinačkom području, a za koje stručnjaci kažu da su po procentu nafte koji sadrže (između 12 i 18 odsto) najkvalitetniji u Evropi. Procenjuje se da u aleksinačkom regionu postoji 1,8 milijardi tona uljnih škriljaca, od čega se može dobiti oko 180 miliona tona nafte. O kakvom se bogatstvu radi, ilustruje podatak da se u Srbiji godišnje preradi i potroši oko četiri miliona tona „crnog zlata”.

-----------------------------------------------------------

Rudarsko naselje opstalo

U naselju Aleksinački rudnik, gde je pre nesreće 1989. godine bilo 4.000 žitelja, od kojih je svaki treći radio u jamama, i danas ima rudara. Njih oko 300 sada je angažovano u drugim rudnicima. Oni rade u specijalizovanim ekipama za otvaranje novih jama i na iskopu uglja u drugim ugljenokopima, ali i dalje sa svojim porodicama žive na „Majdanu” pored Aleksinca.

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Povratak-aleksinachkog-uglja.sr.html



#   Ivan Dimić   Aleksinački Rudnik   predsednik opštine
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima