Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Albanski narko-bosovi jači od Kolumbijaca

Bookmark and Share

10.11.2016. mondo

Oko 75 odsto svetskog tržišta narkoticima nalazi se u rukama albanske mafije. Procena je da albanski dileri mesečno prokrijumčare četiri do šest tona heroina, čija je vrednost na godišnjem nivou dve milijarde dolara.

Albanski narko-bosovi jači od Kolumbijaca

Samo dan pošto je albanski predsednik Bujar Nišani najavio da će zbog dramatičnog porasta ilegalnih aktivnosti vezanih za proizvodnju marihuane morati da sazove Savet za nacionalnu bezbednost, albanski specijalci su u raciji u okolini mesta Rešen u Albaniji zaplenili tri tone droge i uhapsili 15 osoba, piše "Sputnjik".

Toj akciji prethodila je serija hapšenja, a policija je u njima na nekoliko mesta u Albaniji zaplenila više tona marihuane spremne za "izvoz" u Zapadnu Evropu.

Albanski kanal “Njuz 24“ objavio je, istražujući ilegalnu proizvodnju droge u Albaniji, da u toj državi postoje dva tajna aerodroma, sa kojih se marihuana prevozi do Italije.

Inače, jedan od pilota "pajpera", koji prevoze drogu, prošlog meseca je uhapšen u Albaniji.

Italijanski mediji poslednjih meseci Albaniju zovu i "Kanabistan", zbog činjenice da se kanabis gaji na stotinama hektara, kao i da je policija, suštinski, nemoćna da taj fenomen suzbije.

Albanski narko-kartel je jedan od najpoznatijih u svetu, a procene svetskih stručnjaka, koji se bave narkoticima, ukazuju na činjenicu da čak 75 aktivnosti vezanih za tu materiju vode upravo — Albanci.

Inače, malo je poznato da je najpoznatiji likvidator ”Koza nostre” i čovek zaslužan za razbijanje italijanskih "familija", Sami Gravano — Bik, poreklom bio Albanac.

Današnji “vladari“ narko-kartela u Americi smatraju ga utemeljivačem albanske mafije u toj državi.

Albanska narko-mafija je toliko jaka da je sa prvog mesta potisnula Kolumbijce, koji su do pre četiri-pet godina bili neprikosnoveni u svetu po ilegalnoj trgovini drogom.

Pritom, albanska narko-mafija nije organizovana piramidalno, to jest, nema jednog glavnog, što je mahom slučaj sa ostalim mafijama, već su podeljeni u klanove (fisovi), koji međusobno sarađuju.

Poseban jezik, pravila i izrazito jaka porodična tradicija, kao i poštovanje hijerarhija, jesu ono na čemu se temelji snaga albanske mafije, zaključeno je u jednom od ranijih izveštaja Stejt departmenta, koji se bave tom materijom.

Stejt department je, kako podseća "Sputnjik", pre nekoliko godina Albaniju označio kao zemlju — bazu svetskog kriminala.

ČETIRI NAJJAČA KLANA

U izveštajima srpske policije odavno se nalaze svedočanstva o organizovanim kriminalnim grupama na Kosovu, koje govore o trgovini narkoticima kao porodičnom biznisu. Stroga disciplina unutar porodice, lojalnost, ali i sistem kažnjavanja za svako odstupanje od interno uspostavljenih pravila, drže klanove na okupu.

Operativni podaci svetskih organizacija za sada poznaju četiri najjača mafijaška klana iz Albanije, kojima rukovode porodice Kula, Abazi, Borici i Brokaj.

Pod njihovom komandom nalazi se gotovo 20 kosovskih "familija", koje zajedno kontrolišu ne samo tržište narkoticima, već i šverc droge, oružja, cigareta, kradenih vozila, prostituciju, reketiranje, pranja novca, ucene… Ipak, ime od koga svi zaziru i koje se smatra jednim od najopasnijih mafijaški klanova u Albaniji jeste porodica Kula.

Oni kontrolišu trgovinu drogom iz Turske. Familija Abazi, osim droge, švercuje i oružjem, a njihovi poslovi su uglavnom okrenuti ka Italiji. Klan Borici za porodični biznis izabrao je prostituciju i to im je glavni “put“ za rasturanje droge.

Grupa Brokaj je specifična, jer nju uglavnom čine bivši pripadnici albanske tajne službe, čiji su glavni primat veze koje imaju u svetu, pre svega u bezbednosnim službama, carinama, pa i u političkim krugovima država sveta.

Na Kosovu su poslovi podeljeni po regionima.

Ta pravila se strogo poštuju, a najpoznatiji klanovi su Keljmendi, Luka i Selimi. Najprometniji je deo u regionu Peći, pa su tako svi "poslovi" i koncentrisani uglavnom u tom delu Kosova. Ovde, pored pomenutih, "bratski" sarađuje još familija, među kojima su i klan Eljšani i Haljiti. Svi njihovi poslovi su uglavnom usmereni ka Crnoj Gori.

Porodica Kitaj kontroliše oblast između Kline i Istoka. Vezuju se za šverc kradenih vozila i prodaju oružja. Najozloglašeniji klan je klan Suma, koji deluje na području Kačanika. Bave se reketiranjem i ucenama, švercom oružja i droge iz Makedonije na Kosovo i dalje. Osim tih, na Kosovu operišu i manje poznati klanovi Sulja, Aguši, Geci i Babaljija, zaduženi za Prištinu, Mitrovicu i Đakovicu, piše "Sputnjik".

Oblast Drenice kroz Prizren, Klinu i Istok povezuje Crnu Goru sa Makedonijom, a kontroliše je drenička grupa koja profitira na trgovini oružjem, kradenim vozilima, ljudima, cigaretama i gorivom. Ta grupa povezana je sa braćom iz Albanije, crnogorskom, makedonskom, bugarskom i češkom mafijom.


#   policija   droga   Kosovo i Metohija   Albanci   Albanija   Kolumbija   Stejt department   Savet za nacionalnu bezbednost   Bujar Nišani
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima