Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Studiranje: "Jednak pristup za sve"

rssBookmark and Share

14.04.2015. S.L. Južna Srbija Info

Oni su svuda oko nas, a često ih ne vidimo. Godinama ih sistem obrazovanja uopšte nije, ili ih je uz veliki lični napor, jedva prepoznavao.
To su studenti iz najranjivijih društvenih grupa – mladi romske nacionalnosti, studenti sa invaliditetom, mladi iz zabačenih seoskih sredina čije porodice žive na ivici egzistencije, učenici kojima niko iz porodice nije studirao.

PROJEKAT JEDNAK PRISTUP, UČESNICI, FOTO JSI
PROJEKAT JEDNAK PRISTUP, UČESNICI, FOTO JSI

Radi osnaživanja ovih društvenih grupa mladih, u Nišu je održana konferencija „Jednak pristup visokom obrazovanju za sve“.

Mladi koji su bili deo projekta „Jednak pristup visokom obrazovanju za sve“, govore svoja iskustva, sve ono kroz šta su prošli, koje su probleme imali i kako im je projekat pomogao da dođu do svog cilja.

Mladen Milošević je student ekonomije, živi u porodici na ivici egzistencije, u selu Donja Stražava kod Prokuplja.

MLADEN MILOŠEVIĆ

-    Mnogi studenti poput mene nisu imali nikakvih sredstava ni za pripremu za fakultet, za prijemni, baš ništa. Ja sam sada upisao ekonomiju, ali stvarno nisam imao para ni za put do Niša, ni za knjige, ni za pripremu za prijemni. Ja sam iz seoske sredine, tamo skoro niko nikada nije bio na fakultetu, niko ni danas ne upisuje fakultet. Ovde, kada sam došao, imam uslove kao i ostali, na ovaj način kroz projekat, dobijamo pravo da budemo jednaki, kaže Mladen Milošević, student ekonomije.

MIRJANA VELjKOVIĆ

-    Dolazim iz Udruženja studenata sa hendikepom iz Niša, bili smo partneri i konsultanti na projektu. Ovaj projekat je veliki korak napred za studente koji dolaze iz društvenih grupa koje nisu dovoljno zastupljene. Kao glavna stvar je pokretanje Centra za podršku studentima iz nedovoljno zastupljenih grupa, ovde na Univerzitetu u Nišu. Ali, treba još raditi na razvijanju centra, i omogućiti mu kontinuitet u radu i razvoju, ali pre svega učiniti ga pristupačnim za sve, jer trenutno nije pristupačan, tako da osobe sa hendikepom ne mogu da uđu u centar, kaže Mirjana Veljković iz Udruženja studenata sa hendikepom Niš.

Načini podrške su raznovrsni, pre svega što su grupe studenata kojih nema, ili ih ima u manjoj meri na fakultetima, raznorodne, kažu autori projekta.

-    Siromašnim studentima je potrebna finansijska podrška, jer ovi studenti imaju prepreke i oko samog upisa, nemaju ni za takse, za pripremnu nastavu i uopšte sredstva do samog upisa. Postoje i druge grupe studenata kojima samo finansijska podrška ne može mnogo da pomogne. Na primer, nedostaju nam studenti koji dolaze iz porodica u kojima niko nikada nije imao visoko obrazovanje, tu su sada kulturološke i motivacione prepreke, i tu morate da ih ohrabrite da uopšte probaju da studiraju, da radite sa njima dok su još u srednjoj školi, jer su oni nepripremljeni za studiranje. A tu su i studenti sa hendikepom. Ovaj projekat je nabavio jednu popriličnu količinu takozvane asistivne tehnologije, na nacionalnom nivou, to je tehnologija, softveri, rampe, programi namenjeni studentima koji imaju neku vrstu invaliditeta, i gde im je potrebno da čitaju na drugi način! Da čitaju a da ne vide, da slušaju a da ne čuju, kaže Gorana Đorić, koordinatorka projekta.

GORANA ĐORIĆ

Uz učešće saradnika na projektu i stručnjaka iz oblasti osnaživanja studenata iz Srbije i inostranstva, poput stručnjaka iz Bugarske i Velike Britanije, u svečanoj sali Univerziteta u Nišu, održana je završna konferencija Tempus projekta „Jednak pristup visokom obrazovanju za sve“.

Komentara: 0


#   studenti   studiranje   jednak pristup     Univerzitet u Nišu     Visoko obrazovanje   Ana Veljković
@


 


[ Dodaj komentar ]





Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima