Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kosovska Kamenica: danas zatvaranje srpske gimnazije, sutra egzodus Srba?

rssBookmark and Share

Priština 16.07.2013. Timur Blohin / Glas Rusija

U opštini Kosovka Kamenica srpskoj gimnaziji preti zatvaranje. Na nekim drugim mestima bi ova novost bila samo još jedna za rubriku „obrazovanje“, ali ne i da na teritoriji autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, gde se upravo škole i bolnice smatraju garantom očuvanja srpskog prisustva na ovoj teritoriji.

Kosovska Kamenica: danas zatvaranje srpske gimnazije, sutra egzodus Srba?

Okupirane teritorije – Čini se da, da pod parolom „racionalizacije“ vlasti Beograda gotovo „grozničavo“ ispunjavaju zahteve Berlina da se u pokrajini eliminišu srpske institucije. Gimnazija u Kosovskoj Kamenici, koju je do sada pohađalo 130 učenika – jedina je srpska obrazovna ustanova u gradu sa preovlađujućim albanskim stanovništvom.

Situaciju u kojoj se našla gimnazija za „Glas Rusije“ prokomentarisao je profesor srpskog jezika i književnosti Nikola Antić:

Na predlog ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za upis u 1. školski razred 2013-2014 godine, a u vezi racionalizacije sve srednje škole na teritoriji opštine Kosovska Kamenica trebalo je da se odreknu jednog odelenja zbog malog broja učenika 8.razreda.

Gimnazija u Kosovskoj Kamenici posle NATO-agresije 1999. godine radila je sa 4 odelenja. Prošle godine su nam, navodno, greškom u konkursu, ugasili jedno odelenje u Velikom Ropotovu, a ove školske godine bi da nam ukinu još jedno odelenje i pored činjenice što gimnaziju redovno upisuje i danas isti broj učenika kao što je upisivao i pre okupacije.

To će svakako loše odraziti na obrazovni sistem Srba na Kosovu i Metohiji, jer odluka o zatvaranju odeljenja direktno ugrožava i opstanak Srba. Smanjenjem broja odeljenja smaniće se i broj radnika i broj učenika, a onda Priština će biti spremna da nas uzmi pod svoju kontrolu. I postavlja se pitanje šta će biti onda sa nastavnim planom i programom po kojima bi trebalo da radimo, šta će biti sa penzionim i zdravstvenim osiguranjem. U pitanju je život ljudi, opstanak. Jedan od ključnih faktora opstanka jeste očuvanje srpskih institucija, pre svega obrazovanja i zdravstva.

Ne znam koji je cilj bio ovakve odluke Republike Srbije. Činjenica je da je to problem ne samo Kosova i Metohije, jer gase odelenja po čitavoj Srbiji, ali na Kosovu ovo pitanje je naročito osetljivo. Živeti toliko dugo u neizvesnosti i maltretiranju je zaista teško. Sama najava da ćemo ostati bez odelenja uznemirila je i roditelje i decu. Mnogi su spremni da pošalju decu u Srbiju i da zauvek napuste rodni kraj. Srbija bi morala dobro da preispita svaku odluku koju želi da sprovede u delo, ukoliko je ostalo nešto od nacionalnog interesa. Ukoliko Kamenica ostaje bez odelenja, putovanje bi udvostručilo, deca bi morala da prevaljuju put dugi do 50 kilometara dnevno, a to roditelji svakako ne bi dozvolili, jer oni moraju da prolaze kroz šiptarska sela, to bi bila svakodnevna neizvesnost.

Ostaje da se doda, da za većinu Srba iz Kosovske Kamenice, upravo rad u državnim institucijama Srbije predstavlja glavni izvor prihoda, obzirom da se od poljoprivrede ne može obezbediti normalna egzistencija. Situaciju u kojoj se našla gimnazija za „Glas Rusije“ prokomentarisao je profesor srpskog jezika i književnosti Nikola Antić

 


#   Priština   Kamenica   srednje škole
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima