Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ana Veljković: Mladi su od uvek nosioci svežih ideja

rssBookmark and Share

06.10.2016.

Mladi su od uvek nosioci svežih ideja, potrebno je otkriti takve učenike i pokrenuti ih!

Ana Veljković: Mladi su od uvek nosioci svežih ideja

Konferencija Teen Talk se drugi put održava u Nišu, a rešeni su to postane tradicija. 6. oktobra, u bioskopu “Vilin Grad”, sa tradicionalnim partnerom Telenorom. tema su bili mladi talenti, uspesi, medalje, a razgovarano je i o Jutjuberima, lajkovima, ali i o vršnjačkom i digitalnom nasilju i kako od njega da se zaštitimo.

Na panelu “BLOCK the bullies: Kako se zaštititi od nasilnika na mrežama i van njih” učestvovala je i Ana Veljković, profesor geografije u Gimnaziji „Bora Stanković“ i Pravno-poslovnoj školi u Nišu.

Već devetnaest godina radi u nastavi. Već 6 godina radi sa učeničkim kompanijama u obe škole, a školske 2014/15. je dobila titulu Preduzetnikusa godine i bila mentor učeničke kompanije „Green Grafitti“ koja je bila predstavnik Srbije na Evropskom takmičenju učeničkih kompanija. Učeničko preduzetništvo je njeno opredeljenje.

Kakav je osećaj biti najbolji razredni starešina najboljeg odeljena u školi u kojoj radite?

– Ljubav prema poslu i ona koju imam u sebi za sve mlade se reflektuje rezultate. Već davne školskse 2007/08. je odeljenje kojem sam bila razredni starešina u Pravno-poslovnoj školi proglašeno najboljim odeljenjem tokom sve četiri školske godine (od 2004 do 2008) koje su u njoj proveli. Učenici tog odeljenja se već stasali u ozbiljne ljude, završili fakultete, formirali porodice, ali na moje zadovoljstvo i dalje neguju prijateljstva iz škole.
Sada se mogu pohvaliti da sam razredni starešina još jednom najboljim odeljenjem. Govorim o odeljenju III-3 Gimnazije „Bora Stanković“, koje je na kraju drugog razreda zabeležilo 100% odličan uspeh. Moj uspeh je tim veći što se oni međusobno druže i osećaju potrebu da budu zajedno. Pravo je zadovoljstvo biti u okružen njima. Pre dva dana smo, na primer, zajedno planinarili na Svrljiškim planinama. Drago mi je što u sebi nose ljubav prema prirodi i avnturi. Rad sa njima pored toga što je za mene nemerljivo zadovoljstvo predstavlja i izazov, jer od mene zahteva da sam više nego spremna kad stanem pred njih.

Bavite se učeničkim preduzetništvom. Koliko su mladi spremni da promovišu svoje ideje, da pokrenu svoj biznis i da rizikuju?

– Mladi su od uvek nosioci svežih ideja. Njihove ideje su interesantne, inventivne i kreativne. Potrebno je otkriti takve učenike, pokrenuti ih i naučiti da veruju u svoje ideje. Nakon njihovog pokretanja kreće bujica kretaivne energije koju je potrebno ukrotiti i iskoristiti na pravi način. Rizik u učeničkom preduzetništvu nije veliki pa je samim tim ono dobar poligon na kome stiču iskustvo kako bi kasnije, kada se suoče sa realnim situacijama lakše upravljali rizicima, donosili prave odluke i bili u zoni konfora a ne zoni panike.

Istraživanja često pokazuju da je mladima cilj “državni posao”. Na koje načine obrazovanje, društvo, Grad, država treba da promovišu preduzetništvo među mladima?

Državni posao je upravo ta zona konfora kojoj zaista teži većina mladih danas. Jedan od razloga za to je što, pored ličnih sklonosti i afiniteta, oni nisu upoznati sa mogućnostima i prednostima preduzetništva. S tim u vezi obrazovanje, društvo, Grad i država moraju da promovišu preduzetništvo među mladima kroz rane oblike. Pre svega kroz sveopštu afirmaciju i promovisanje primera dobre prakse, preko novčanih subvencija, poreskih olakšica i tako dalje. Pored toga smatram da je neophodno edukovati mlade ljude o preduzetništvu, kako one koji su već obuhvaćeni sistemom obrazovanja, tako i one koji su redovno obrazovane okončali ali imaju potrebu za znanjima iz ove oblasti. Ova edukacija ne sme biti suvoparna već pragmatična, svrsishodna i efektivna.

 

Smatrate li da je ovakav vid vannastavnih aktivnosti, kao što su učeničke kompanije, jedna od preventiva nasilnog ponašanja? Koliko uopšte vannastavne aktivnosti bilo kog tipa pomažu u tome da preventivno utiče na vršnjačko nasilje?

– Bilo koji oblik vannastavnih aktivnosti, uključujući i učeničko preduzetništvo vrši preventivu nad nasilnim ponašanjem mladih. Konkretno kroz učeničko preduzetništvo, radeći na razvoju i realizaciji ideja, učenici se privikavaju na timski rad koji ima svoje zakonomernosti ali pre svega zahteva da se članovi tima međusobno uvažavaju, poštuju različitost mišljenja, razvijaju kulturu slušanja sagovornika i pravilne komunikacije. Naravno da ono ne može da iskoreni vršnjačko nasilje, ali svakako da rad u učeničkom preduzetištvu može pomoći učenicima koji pokazuju takve sklonosti da ih se oslobode. Na žalost, nastavnici nisu ničim stimulisani da obavljaju vannastavne aktivnosti.

bravo.rs


#   Bora Stanković   Vilin Grad   intervju   vršnjačko nasilje   Green Grafitti   geografija     Ana Veljković
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima