Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Banja Koviljača

Bookmark and Share

13.02.2014. Vladimir Ciplic

Da li ste znali da je prva kockarnica na čitavom Balkanu bila otvorena na području naše zemlje? I to, ni manje ni više u jednoj od srpskih banja. Naime, davne 1939. godine, u Banji Koviljači je otvoren takozvani Kursalon (prostor za zabavne aktivnosti) u kome je radila i prva kockarnica.

Banja Koviljača

Naravno da ova banja nije služila samo za zabavu gostiju. Naprotiv, njene lekovite termo mineralne vode su poznate od davnina. Pretpostavlja se da su za njihovu lekovitost znali još Iliri koji su naseljavali ovo područje.

Za otkriće lekovitosti banjske vode je vezana jedna vrlo interesantna legenda. Ona kaže da se do ovog otkrića došlo posve slučajno. Naime, preko tadašnjeg naselja Smrdan, kako se prvobitno banja Koviljača nazivala, prolazio je karavanski put. Tako se dogodilo da tovarni konj koji je išao u jednom karavanu padne od iznemoglosti baš na ovom području. Vođe karavana su morale da ga ostave tu, iako se konj od iscrpljenosti valjao u blatu, nemajući drugog izbora. Međutim, priliko njihovog povratka istim putem, zatekli su potpuno izlečenog konja kako mirno pase travu. Tako se za nekadašnje naselje Smrdan, te Smrdan baru koju je tvorilo zapravo lekovito blato, čulo nadaleko. Ubrzo su počeli da pristižu mnogi oboleli, a smatra se da je današnja banja Koviljača posebno počela da se razvija kao lečilište u doba Turske vladavine ovim prostorima.  

Za vreme vladavine kneza Mihaila Obrenovića, Banja Koviljača  je stavljena pod zaštitu države. To se vidi iz Ukaza koji je knez doneo 1867. godine. Svega 30-ak godina kasnije, tačnije 1898. godine Narodna skupština donosi još jedan Ukaz, kojim se ova banja ustupa narodu Podrinjskog okruga i zapravo, od tada počinje pravi razvoj banje Koviljače kao lečilišnog centra.

Ostalo je zabeleženo da je i ovu, kao i Ribarsku banju često posećivao kralj Petar I Karađorđević, a u njoj su se lečili i: vožd Karađorđe Petrović, Vuk Karadžić, Dositej Obradović i mnogi drugi znani i neznani ljudi.

Poznato je da su u banji spas našli mnogi oboleli od svih vrsta reumatskih oboljenja, stanja nakon preloma i operacija kostiju i zglobova, različitih oštećenja zglobno – koštanog sistema, ali i ginekoloških oboljenja, a najčešće od steriliteta.

Zanimljivo je da je najveći dečiji sanatorijum na području nekadašnje Savezne Federativne Republike Jugoslavije bio upravo u Banji Koviljači. A kako tada, tako i danas ova banja je na dobrom glasu posebno po uspešnosti lečenja najmlađih bolesnika.

Sam položaj ove, kao i mnogih drugih banja, omogućava da je nazivamo i vazdušnom banjom. Boravak u njoj je svakako lekovit, bez obzira da li ste u njoj zarad lečenja, oporavka ili samo zarad odmora.

Iako prvenstveno namenjena lečenju, ova banja ima izuzetno bogatu kulturnu ponudu. Tokom leta se u njoj održava manifestacija poznata kao “Kulturno leto”, koja iz godine u godinu okuplja sve veći broj, kako učesnika, tako i posetilaca.

Takođe, u okolini Banje Koviljače se nalazi veliki broj kulturno – istorijskih spomenika i manastira, koji upotpunjuju turističku ponudu same banje, te boravak u njoj čine zanimljivijim. Pomenućemo samo neke od lokaliteta koje možete posetiti dok uživate u blagodetima boravka u ovoj banji: Koviljkin grad (arheološko nalazište nadomak Banje Koviljače), planina Gučevo (uzdiže se u neposrednoj blizini banje), reka Drina, Tršić (rodno mesto Vuka Karadžića), manastir Tronoša (srednjevekovni srpski manastir, zadužbina žene kralja Dragutina, Katarine)...


#     manastir     kulturno leto   Karađorđe   Narodna skupština   arheološko nalazište
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima