Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Бања Kовиљача

Bookmark and Share

13.02.2014. Vladimir Ciplic

Да ли сте знали да је прва коцкарница на читавом Балкану била отворена на подручју наше земље? И то, ни мање ни више у једној од српских бања. Наиме, давне 1939. године, у Бањи Ковиљачи је отворен такозвани Курсалон (простор за забавне активности) у коме је радила и прва коцкарница.

Бања Kовиљача

Наравно да ова бања није служила само за забаву гостију. Напротив, њене лековите термо минералне воде су познате од давнина. Претпоставља се да су за њихову лековитост знали још Илири који су насељавали ово подручје.

За откриће лековитости бањске воде је везана једна врло интересантна легенда. Она каже да се до овог открића дошло посве случајно. Наиме, преко тадашњег насеља Смрдан, како се првобитно бања Ковиљача називала, пролазио је каравански пут. Тако се догодило да товарни коњ који је ишао у једном каравану падне од изнемоглости баш на овом подручју. Вође каравана су морале да га оставе ту, иако се коњ од исцрпљености ваљао у блату, немајући другог избора. Међутим, прилико њиховог повратка истим путем, затекли су потпуно излеченог коња како мирно пасе траву. Тако се за некадашње насеље Смрдан, те Смрдан бару коју је творило заправо лековито блато, чуло надалеко. Убрзо су почели да пристижу многи оболели, а сматра се да је данашња бања Ковиљача посебно почела да се развија као лечилиште у доба Турске владавине овим просторима.  

За време владавине кнеза Михаила Обреновића, Бања Ковиљача  је стављена под заштиту државе. То се види из Указа који је кнез донео 1867. године. Свега 30-ак година касније, тачније 1898. године Народна скупштина доноси још један Указ, којим се ова бања уступа народу Подрињског округа и заправо, од тада почиње прави развој бање Ковиљаче као лечилишног центра.

Остало је забележено да је и ову, као и Рибарску бању често посећивао краљ Петар И Карађорђевић, а у њој су се лечили и: вожд Карађорђе Петровић, Вук Караџић, Доситеј Обрадовић и многи други знани и незнани људи.

Познато је да су у бањи спас нашли многи оболели од свих врста реуматских обољења, стања након прелома и операција костију и зглобова, различитих оштећења зглобно – коштаног система, али и гинеколошких обољења, а најчешће од стерилитета.

Занимљиво је да је највећи дечији санаторијум на подручју некадашње Савезне Федеративне Републике Југославије био управо у Бањи Ковиљачи. А како тада, тако и данас ова бања је на добром гласу посебно по успешности лечења најмлађих болесника.

Сам положај ове, као и многих других бања, омогућава да је називамо и ваздушном бањом. Боравак у њој је свакако лековит, без обзира да ли сте у њој зарад лечења, опоравка или само зарад одмора.

Иако првенствено намењена лечењу, ова бања има изузетно богату културну понуду. Током лета се у њој одржава манифестација позната као “Културно лето”, која из године у годину окупља све већи број, како учесника, тако и посетилаца.

Такође, у околини Бање Ковиљаче се налази велики број културно – историјских споменика и манастира, који употпуњују туристичку понуду саме бање, те боравак у њој чине занимљивијим. Поменућемо само неке од локалитета које можете посетити док уживате у благодетима боравка у овој бањи: Ковиљкин град (археолошко налазиште надомак Бање Ковиљаче), планина Гучево (уздиже се у непосредној близини бање), река Дрина, Тршић (родно место Вука Караџића), манастир Троноша (средњевековни српски манастир, задужбина жене краља Драгутина, Катарине)...


#     манастир     културно лето   Карађорђе   Народна скупштина   археолошко налазиште
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима