Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Zašto turisti zaobilaze Đavolju varoš noću

rssBookmark and Share

Đavolja Varoš 28.09.2013. Autor: Nataša Petrović, MONDO

Prirodni spomenik Đavolja varoš, nedaleko od Kuršumlije, moguće je posetiti i noću, s obzirom na to da je osvetljen. Međutim, posetilaca je malo. Zašto?

Foto: MONDO/Goran Sivački
Foto: MONDO/Goran Sivački

Đavolja varoš se nalazi u ataru sela Đake, oko 30 kilometara od Kuršumlije, a čine je dva u svetu retka fenomena: 202 zemljane figure, nalik čovečjim i dva izvora vode sa visokom mineralizacijom.

Zemljane figure različitih oblika visoke su od dva do 15 metara. Nastale su kao posledica specifičnog erozivnog procesa koji traje vekovima, zbog čega se ove figure neprestano menjaju, skraćuju, nestaju i ponovo nastaju.

Ipak, ovaj fenomen jedinstven u našoj zemlji, nije uspeo da privuče posetioce za noćnu turu, čak i pored svetlosne instalacije u različitim bojama, koja je proradila pre dve godine.

Zašto?

U Turističkoj organizaciji Kuršumlije su nam rekli da su razlog, između ostalog, i visoke cene ulaznica.

"Za dnevni obilazak, cene su 350 dinara, a za noćni, koji se organizuje od 20 i 21 čas, ulaznice koštaju od 700 do 900 dinara, u zavisnosti od brojnosti grupe. Od tog novca moramo da pokrijemo uključivanje, isključivanje i održavanje svetlosne instalacije. Više posetilaca imamo tokom dana, jer su tada i cene nešto niže", objasnili su nam u TO Kuršumlija.

Da li je, možda, i strah razlog zbog čega se retko odlazi u Đavolju varoš noću?

Naime, za ovo nesvakidašnje mesto, vezane su mnoge legende, a jedna od njih kaže da su zemljane figure zapravo okamenjeni đavoli, koje su neki ljudi dugo nosili na svojim leđima i zbog toga doživljavali razna zla i nevolje. Uspeli su da ih se otarase nakon što su jedne noći prespavali pored crkve Svete Petke, koja se nalazi u neposrednoj blizini neobičnih figura.

Oni, "odvažni", koji danas dolaze u Đavolju varoš, uglavnom su iz okolnih mesta, rekli su nam u TO Kuršumlija. Najviše ih je iz Prolom banje, koja je od ovog mesta udaljena oko 11 kilometara.

Osim ove prirodne lepote, posetioce koji dolaze iz daleka, ne očekuje mnogo toga. Prateća turistička infrastruktura nije razvijena, osim jednog restorana u susedstvu, gde je moguće odmoriti se i osvežiti nakon puta i obilaska Đavolje varoši.

"Novim projektima na kojima se sada radi, pokušaćemo da privučemo veći broj posetilaca. Pored osvetljenja, trebalo bi da bude uvedena i muzika, koja bi upotpunila noćni doživljaj ovog jedinstvenog prirodnog fenomena", kažu nadležni.

Da li će se to i desiti, zavisi od budžeta koji će država Srbija izdvojiti za realizaciju ovog projekta.

Dotle nam ostaje da se naoružamo sendvičima, vodom, neki i hrabrošću, pre nego što krenemo put Đavolje varoši.

 


#   Đavolja Varoš   instalacije
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima