Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Савети за чишћење тепиха и отирача

Bookmark and Share

18.07.2016. Никола Стојановић

Најбољи начин да кућа буде чиста је, свакако, спречити прљавштину да у њу уђе. А ова превенција почиње још на кућном прагу. Добри отирачи и остављање ципела у ходнику може уштедети доста усисавања и брисања.

Савети за чишћење тепиха и отирача

Такође, двострука заштитиа, односно, један отирач испред улазних врата и један унутра, одмах по уласку у кућу, није никакав луксуз, већ добар начин да унутрашњост дома, поготово паркет и теписи, остану чисти без блатњавих наноса и мрља. За ефикасно одстрањивање нечистоћа са обуће пре уласка у кућу, потребно је само да спољни отирач буде чвршћи, тј. сачињен тако да механички што више одстрани нечистоће са ђонова, а за унутрашњи отирач најважније је да има добру спосоност упијања влаге. Такође, обавезна је непропусна подлога од гуме или пластике како би се вода и влага са ципела задржала да не доспе на под вашег ходника. Али отирачи могу бити ефикасни једино када су и сами чисти. Отирач на којем се током дужег времена нагомилала и задржала прљавштина биће само резервоар за њено разношење сваки пут када се обришу ципеле.      

Чишћење отирача

Данас се многи одлучују за варијанту отирача од вештачких материјала са пластичним чекињама јер се сматра да је за њихово одржавање и чишћење потребно врло мало, али је чињеница да отирачи сачињени од влакана боље упијају влагу и самим тим боље скидају прљавштину са влажних блатњавих ђонова. Али се тако и више прљају.

Усисавањем се може отклонити доста прљавштине када се отирач осуши, а ево неколико трикова који ће побољшати учинак.

Пре усисавања истуците отирач неким пљоснатим предметом, као што је полеђина дрвене четке, нпр. Прво истуците горњу површину, затим полеђину, чак и код отирача са пластичном подлогом, а затим опет горњу површину. Овако ћете са влакна отирача одстранити оне честице прашине и блата које су слепљене. Након што отирач добро протресете, усисајте са обе стране, ово важи и за пластичну подлогу како би што више честица прљавштине било уклоњено. 

Уклањање флека са тепиха      

Највећа ноћна мора сваке добре домаћице, свакако су флеке које могу остати на намештају и тепиху. Иако не постоји стопостотна превенција да до флека не дође, ефикасно средство за уклањање флека налази се готово у сваком домаћинству. Благи раствор детерџента за судове и мало млаке воде може спасити тепих од мрља које настану од хране или пића. Потребно је само прионути на скидање флеке што пре док се боја из хране потпуно не осуши на влакнима тепиха.

За ово чишћење, потребне су две крпе, папирни убрус и две бочице са фајталицом. Напуните једну боцу са фајталицом са хладном водом, а у другој направите раствор од четвртине кашичице детерџента за судове и шоље топле воде. Попрскајте овај раствор на крпу, никако директно на тепих да се не би исувише поквасио. Утапкајте натопљену крпу на флеку на тепиху, немојте трљати да се влакна тепиха не би оштетила. Радите тако док се флека не скине. Попрскајте другу крпу са чистом хладном водом и поново тапкајући уклоните раствор детерџента. На крају притисните папирни убрус и тако уклоните вишак воде.


#   чишћење   тепих
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима