Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Бачевић: Пловна Морава - "Њу дил" српске привреде

rssBookmark and Share

Македонија 10.12.2013. Танјуг

Реализацијом пројекта Канала Морава и гасовода Јужни ток, Србија би направила свој "Њу дил", који би земљу извукао из рецесије и "преселио" је у групу држава са бар 10 милијарди долара инвестиција годишње, тврди Бачевић

Бачевић: Пловна Морава - "Њу дил" српске привреде

БЕОГРАД - Реализацијом пројекта Канала Морава и гасовода Јужни ток, Србија би направила свој "Њу дил", који би земљу извукао из рецесије и "преселио" је у групу држава са бар 10 милијарди долара инвестиција годишње, изјавио је у интервјуу за "Сведок" министар природних ресурса, рударства и просторног планирања Милан Бачевић.

Он је указао да би реализација пројекта Канала Морава, по разним основама, омогућила отварање око 100.000 нових радних места.

Пројекат Канал Дунав-Морава-Вардар-Солун-Егејско море, дуг је 650 километара, а само кроз Србију 345 километара. "Кинези су изразили отворену намеру да разговарамо о концесији. Ја сам такво писмо добио и проследио га и премијеру и заменику премијера и председнику Србије", рекао је Бачевић и поручио да грађани Србије могу да буду потпуно мирни и да се земља неће задуживати за реализацију тог пројекта.

Он је подсетио да је кинеска компанији "Чајна гезоба гроуп" потпуно бесплатно урадила студију изводљивости за тај пројекат, која је доказала његову техничку изводљивост и економску исплативост. Бачевић је истакао да ће цена тог пројеката бити вишеструко мања од оне, којом се спекулисало у јавности, али није могао да открије колико ће тачно коштати, јер је приликом потписивања споразума са Кинезима предвиђено да, док се не заврши прича око модалитета сарадње, да се о томе не прича.

"Када ћемо кренути у реализацију пројекта, на који начин, са ким, који ће све учесници бити у реализацији пројекта - ја ћу свакако разговарати о томе, али ће коначну одлуку донети Влада Србије", рекао је Бачевић, истакавши да евентуална реализација тог пројекта не може бити тајна, ма ко то можда желео.

"Председник Србије се јавно огласио да подржава овај пројекат, премда сам свестан да он има уставна овлашћења која га лимитирају да се активније посвети овом послу", напоменуо је Бачевић.

Он је истакао да, с друге стране, не види опструкцију у Влади.

"Наводну опструкцију овог пројекта од Владе у средствима информисања пласирају неки медији. Мени никада нико у овој Влади није рекао да се овом пројекту противи. Напротив, неки су се чак и обрадовали када сам им рекао да је стигла студија изводљивости", рекао је Бачевић.

Он је додао да не верује да постоји иједан цовек у Влади који би се противио развојном пројекту, а пројекат канала "Морава" то јесте.

Бачевић каже да је његова заслуга у вези тог пројекта та, што је, како је рекао, у време озбиљних политичких турбуленција у свету, највеће светске економске кризе, али и наше - домаће, имао храбрости да изађе са једним оваквим пројектом, "потпуно свестан чињенице шта ће то да изазове по мене лично, свестан да то може да ми угрози и професионалу и политичку каријеру."

Одговарајући на питање на основу чега га нападају када је реч о Каналу Морава, Бачевић је одговорио да многи и не знају о чему причају, зато што нису прочитали студију изводљивости, иако је она јавна.

Он је додао да би и Српска напредна странка у предстојећем периоду могла мало више пажње да посвети том пројекту, истакавши да је СНС све време толико затрпана решавањем дневних проблема са којима се држава суочава, што је директна последица рада претходне владе. На питање какав став о томе имају Македонија и Грчка, он је рекао да је разговарао са потпредседником македонске владе о овом пројекту.

"Председник Николић је о овоме разговарао са македонским премијером, грчким и македонским председником. То није ни за њих непозната прича", рекао је Бачевић.

"Не треба никако сметнути са ума ни геополитички, ни геостратешки значај пројекта за Македонију. Зато ја ниједног јединог тренутка не очекујем отпор македонске стране. Напротив, очекујем да се они врло брзо око овог пројекта изјасне, као што су се врло брзо позитивно изјаснили о јужном краку Јужног тока који наш гас води ка Македонији", додао је Бачевић.

Према његовим речима, евентуална зависност од одлуке македонске владе би се могла тицати само пловности Вардара и ничег другог.

"Све остало сто се тиче реализације пројеката, а што нема везе са саобраћајем и пловном везом Мораве и Вардара, не зауставља Србију да реализује своје пројекте из области регулисања корита, пољопривреде, енергетике, туризма", истакао је министар.

 


#   Милан Бачевић   председник Србије   Македонија   студија изводљивости
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима