Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Фонд за развој делио кредите по политичком утицају

Bookmark and Share

Врњачка Бања 30.07.2014. Бета

Савет Владе Србије за борбу против корупције саопштио је у среду да Фонд за развој Србије не обезбеђује равномеран регионални развој, јер је највише кредита одобрено фирмама у Београду, Новом Саду и Нишу.

Фонд за развој делио кредите по политичком утицају

То стоји у извештају Савета за борбу против корупције под насловом "Анализа политичког утицаја на пословање Фонда за развој Србије", који је 15. јула ове године достављен Влади Србије, Министарству унутрашњих послова и Републичком јавном тужилаштву, које је 21. јула проследило извештај Тужилаштву за организовани криминал.

У извештају се наводи да су у периоду од 2007. до 2013. године укупно одобрени кредити предузетницима износили око 882 милиона динара, а фирмама Мирослава Мишковића 1,2 милијарде динара, односно око 370 милиона динара више него свим предузетницима заједно.

Кредитиране фирме који су у већинском или стопроцентном власништву Мирослава Мишковића су: Делта Макси са 100 милиона динара, Делта Аграр 735 милиона динара, Југохемија 190 милиона динара и Јухор-Експорт Јагодина 185 милиона динара.

Осим Мишковића, предузетници којима је одобрен кредит из Фонда за развој су и: Жељко Митровић, Војин Лазаревић, Ненад Поповић, Топлица Спасојевић, Небојша Човић, Зоран Дракулић, Мило Ђурашковић, Ђорђе Антељ, Горан Перчевић и Предраг Ранковић Пецони.

Предузетницима којима је одобрен кредит се у мањој мери баве производњом, а у највећем броју случајева ради се о услужним делатностима.

Кредит од 619 милиона динара одобрен је и фирмама АБС Минел трафо и АБС Минел трансформатори, које су тада биле у власништву Ненада Поповића, кредит од 508 милиона динара одобрен је компанији Руднап груп Минел котлоградња у власништву Војина Лазаревића, као и 530 милиона динара за ФМП Железник, чији је власник Небојша Човић.

Кредит од 300 милиона динара одобрен је и Миодрагу Костићу за фирму МК Комерц, компанија ЈУ Поинт, чији је власник Зоран Дракулић, добила је 360 милиона динара, а Пинк Дигитал систем у власништву Жељка Митровића добио је 190 милиона динара.

У извештају Савета за борбу против корупције наводи се да су кредити одобрени и другим предузећима чији су власници и директори веома познати јавности, као што су - Беохемија, Еурополис, Колинг, Интеркомерц, Гемакс, ПЗП Београд, Индустрија прецизне механике Београд, ITM-Group, Чип комерц, Euroaqua, МБ Консалтинг, Котекс Сурчин, Звезда АД Земун, Градина Земун и Жито Дунав Батајница.

Додаје се да су и у осталим регионима у Србији средства Фонда такође дељена на основу политичких и других утицаја власника и директора фирми - Фармаком Шабац, Амига Краљево, Путеви Ужице, Симпо Врање, Тодор Врњачка бања, Гранд инжењеринг Бор, Вино Жупа, Рубин Крушевац, Подгорина Frucht Осечина, З З Пецка Осечина, ПИК Пештер, Банини Кикинда, Нисал Ниш, Медитеран 92 Гуча.

 

О потешкоћама предузетника из производне делатности приликом пријаве за средства овог фонда прочитајте овде.


#   Врњачка Бања   фонд   Топлица река   корупција   Небојша Човић   Фонд за развој   Ненад Поповић   Делта Аграр   Жељко Митровић   Вино Жупа
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима