Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Боловала од меланома, преминула чекајући лек

rssBookmark and Share

18.12.2016. Новости

Милица Живковић из Ниша, која је почетком године оперисла меланом на глави, преминула је 10. децембра на ВМА у Београду, због, како тврди њена породица, споре процедуре за добијање неопходних лекова.

Боловала од меланома, преминула чекајући лек

Наиме, Милици су у септембру откривене метастазе на плућима и једина нада за излечење били су најсавременији "Новартисови" лекови "дабрафениб" и "траметиниб". Ови лекови су били обезбеђени из донације за одређен број пацијената али нису до њих могли доћи због процедуре.

- Умрла је чекајући на лекове од којих јој је зависио живот - говори отац Срђан Живковић. - Нико не може да ме убеди да процедура није могла брже да се обави. Не би моје дете излечили маркице и паковање него садржај лека. Више од три недеље смо чекали на те лекове. Некако смо успели да сами обезбедимо пет доза овог лека. Прву дозу Милица је примила у петак увече, али је очигледно све било узалуд јер је сутрадан моја јединица преминула.

Милица је била пуна планова за будућност коју је требала да гради са вереником Вуком Башовићем, који се не мири са судбином.

- Да ли би јој такав лек, без маркице, потписа и печата спасао живот? Велике су шансе да би се то десило. У октобру је почела да прима "зелбораф", али је врло брзо постала резистентна на тај лек. На препоруку председника Удружења оболелих од меланома Саве Филиповића одвели смо Милицу на Војно-медицинску академију. Професорка Лидија Кандолф Секуловић нам је препоручила да Милица прима "Новартисове" лекове. Сваки дан смо звали и увек је било да ће бити идуће недеље, али Милица није дочекала ту "идућу недељу" - каже вереник.

Стефан Костић, извршни директор Удружења оболелих од меланома, тврди да су нови лекови за пацијенте питање живота и смрти јер се "у Србији за лечење меланома и даље користи лекови из 70-их година".

- Цена терапије овим лековима износи неколико хиљада евра недељно, што значи да је РФЗО месечно растерећен за десетак хиљада евра по пацијенту. "Новартис" је спреман и за нове донације што је велико олакшање ако узмемо у обзир да држава стално "кука" како немамо новца за лекове - каже Костић.


АЛИМС: ТО ЈЕ БИО ПРИОРИТЕТ

У агенцији за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) јуче су демантовали наводе Удружења оболелих од меланома да лекови из донације недељама стоје у магацину и чекају завршетак увозне процедуре, док за то време оболели умиру.

- За конкретне лекове из програма донације захтев за увозну дозволу поднела је 21. новембра, а одобрен је 24. новембра - кажу у АЛИМС. - Није тачан ни навод да се чека да Агенција да дозволу за додатну маркицу, јер је Агенција стручно мишљење за додатне маркице за ове лекове урадила 29. новембра. Следећа законом дефинисана обавеза је да се уради контрола квалитета лека у Националној контролној лабораторији Агенције, за шта је као и у осталим поступцима Агенција била спремна и свесна важности да се и та процедура уради у најкраћем року, али истичемо да је увозник узорке лекова донео на контролу 12. и 13. децембра. Увезене су по две серије од сваког лека.

У АЛИМС наводе да је јуче у току преподнева завршена контрола у Националној контролној лабораторији, чиме је потврђен квалитет поменутих лекова и стекли су се услови да они буду доступни пацијентима.

Д. АЛИХОЏИЋ


#   меланом   канцер   Срђан Живковић   Милица Живковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима