Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Туга: Протест родитеља којима су нестале бебе

rssBookmark and Share

25.07.2014. РТС

Родитељи који деценијама покушавају да докажу да су им деца на рођењу украдена у породилиштима, протестовали су испред Палате правде у Нишу.

Туга: Протест родитеља којима су нестале бебе

Од државе траже доношење лекс специјалиса о несталим бебама, који би требало ускоро да уђе у скупштинску процедуру.

Претпоставља се да око 6.000 родитеља тражи близу 10.000 деце, иако нема званичних података. Она су, наводно, под сумњивим околностима од 1956. у породилиштима проглашавана мртвом, да би са новом документацијом давана на усвајање.

"Сви родитељи из Београда који су у овој причи имају потврду да им бебе никада нису стигле на гробље. То је званичан документ на који држава Србија још увек нема одговор", каже Горан Филиповић из Београда.

И Вукосава Балујев из Сокобање тражи сина од којег је растављена у породилишту.

"Четрдесет година тражим сина. То је најтежи тренутак када идете улицом и у сваком пролазнику тражите сличност са децом коју имате код куће, са сином и ћерком", истиче Вукосава Балујев.

Да су им деца жива, код родитеља је пробудило сумњу када су почели да стижу позиви за вакцинацију, школу, војску, гласање.

Републичко јавно тужилаштво је пре 11 година први пут отворило истрагу о наводно несталим бебама. Годину дана касније, истрага је прекинута због застарелости кривичних дела, а 2005. године Анкетни одбор Скупштине донео је неке закључке, али до данас ниједан од њих није релаизован.

"Држава мора да предузме низ мера и успостави механизам да да одговоре и отклони сваку сумњу о судбини сваке бебе. То је суд у Стразбуру и наложио", објашњава Драган Ђорђевић из Одбора за људска права у Србији ЦХРИС.

Суд за људска права у Стразбуру прошле године је први пут пресудио у корист Зорице Јовановић из Баточине, која се породила 1983. године у Ћуприји, а држави Србији наређено је да јој исплати одштету.

"Разлози жалбе су били процесно-правне, а не материјално-правне природне, али је жалба Републике Србије у целости одбијена и пресуда је постала правоснажна", каже адвокатица Зорице Јовановић из Баточине Драгица Говедарица.

Новинар Вечерњих новости Миша Ристовић 15 година истражује аферу несталих беба, а сведочио је и пред Анкетним одбором.

"Родитељи имају право да сумњају, али ако им држава на конкретним доказима приушти истину свако ће рећи да је у реду и да је јасно да је њихова беба умрла. Међутим, многи до те истине још нису дошли", истиче Ристовић.

Пешићи су, тврде, сина, који сада има 32 године, пронашли после две деценије трагања.

"Та мајка ми је рекла: 'Ви сте га родили, ми смо га чували. Од данас смо обе мајке'", објашњава Вукадинка Пешић из Вртишта код Ниша.

Начин на који ће, по налогу Суда у Стразбуру, Србија решавати случајеве несталих беба надгледаће Комитет министара Савета Европе.


#   бебе   протест   суд   родитељи   нестанак   људска права   Драган Ђорђевић   Суд у Стразбуру   Миша Ристовић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима