Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Слваље у Нишу:Дан Ракетних јединица

rssBookmark and Share

30.09.2014. Танјуг

У касарни "Мија Станимировић" у Нишу данас је обележен Дан рода артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства.

Слваље у Нишу:Дан Ракетних јединица

Смотру јединица извршио је заменик команданта Ваздухопловства и ПВО Војске Србије, генерал-мајор др Миодраг Гордић.

Након свечаног строја, положени су венци на спомен обележје погинулим припадницима 250.ракетне бригаде за противваздухопловна деловања.

"Ракеташи и противавионци су међу својим колегама и у јавности познати као врхунски професионалци у миру, заљубљеници у свој посао, као војници који развијају здрав такмичарски, победнички дух", рекао је на свечаности генерал-мајор Миодраг Гордић.

250. ракетна бригада намењена је за одбрану ваздушног простора целе територије Републике Србије.

На свечаној смотри у Нишу били су припадници овог састава из Београда, Новог Сада, Крагујевца и Ниша.

Припадници ариљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства Војске Србије, обележавају свој 30. септембар, у знак сећања на исти датум из 1915. када је артиљерац Ратомир Рака Лутовац из топа оборио немачки авион.

Било је то прво обарање непријатељског авиона са земљи, а традиције тадашњих артиљераца наставили су припадници артиљеријско ракетних јединица, којима су празник данас честитали министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.

По историјским документима, када су 1915. године Србију поново напале Аустроугарска и Немачка, Љутовац је распоређен у допунски батаљон артиљеријског пука "Танаско Рајић".

Био је припадник тадашње специјалне јединице, новоформиране Противавионске батерије, која се налазила на Метином брду код Крагујевца, да би од непријатељских авиона бранила град, Војно-технички завод и друге објекте.

Током преподнева, 30. септембра 1915. од Лапова према Крагујевцу полетела су три непријатељска авиона која су изнад Крагујевца, избацили укупно 45 бомби.

На авионе су српски војници пуцали из пушака и митраљеза, али без успеха а Љутовац је, из модификованог турског топа, заробљеног 1912. првом гранатом погодио авион који се убрзо срушио у крагујевачку улицу Престолонаследника Петра.

Авион је пао у центар Крагујевца, у главну улицу, баш испред куће у којој се налазио штаб Врховне команде, наводе хроничари.

Историјска документа кажу да је Љутовац, чим је видео шта је урадио, узјахао коња и у галопу се сјурио у град.

Забележено је да се пробио кроз масу народа који је гледао авион у пламену, стао мирно и војничким поздравом одао последњу пошту непријатељу, погинулом пилоту Фон Шеферу и његовом помоћнику Оту Кишу.

Љутовац је сест дана касније за тај подвиг одликован Орденом Карађорђеве звезде са златним мачевима.

Он је касније прешао пут преко Албаније, преживео пробој Солунског фронта и добио још два одликовања.


#   Братислав Гашић   војска   Љубиша Диковић   спомен обележје   професионалци
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима