Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Студенти траже оставку декана

rssBookmark and Share

07.11.2013. Autor: Z. Miladinović

Група од око двеста студената наставила је протест на Медицинском факултету у Нишу након неуспешног разговора са деканом Стеваном Илићем, на којем су тражили повољније услове студирања и смањење дажбина. Они су својој листи захтева додали и захтев да декан Илић поднесе оставку, пре свега због тога што је прекјуче, када је њихов протест почео, позвао полицију да га „заштити“.

Студенти траже оставку декана

Протест је започео прекјуче око поднева, када се око двеста студената окупило испред деканата, након чега је Илић позвао полицију. Канцеларију декана обезбеђивале су три интервентне полицијске јединице, не дозвољавајући студентима, али ни новинарима контакт са деканом. Протест је завршен пошто је Илић у пратњи полиције напустио зграду, а студенти су га наставили јуче и најавили ново окупљање за данас у подне. Они су казали да су „спремни да ступе и у штрајк глађу“.

Студентска асоцијација и Савез студената, који организују протест, захтевају да факултет омогући финансирање из буџета студентима струковних студија који имају 48 бодова, предавања на српском језику на такозваној „Енглеској групи“ због непостојања адекватне литературе, као и праћење вежби и предавања без додатне новчане накнаде за студенте који су обновили годину, што би им омогућило да полажу испите преко колоквијума. Они траже и да се поново уведу социјалне категорије студената и побољшају услови за рад академаца.

Њихове захтеве подржао је бивши декан Медицинског факултета Милан Вишњић, који је казао да је док је он био на тој функцији имао разумевања за студентске потребе, тако су многи од садашњих захтева били реализовани, али су укинути у последњих неколико месеци, колико он није на било каквој функцији. Против Вишњића је крајем јула покренута истрага због сумње да је злоупотребио службени положај тако што је наводно повећавао плате запосленима супротно прописима, а један број студената неосновано ослобађао плаћања школарине. Он је у истрази негирао све оптужбе, наводећи да су одлуке доносили надлежни факултетски органи, који су поштовали закон. Вишњић је у притвору провео 82 дана, истрага против њега још траје, а оптужница није подигнута.

- Студенти су изманипулисани од стране династије Вишњић. Све је почело када је бивши декан крајем октобра изашао из притвора, а Александар Вишњић (професор на факултету и син бившег декана, прим.аут.) ушао у моју канцеларију и затражио моју оставку. Она је најмањи проблем, јер сам ја богат човек. Али, нећу дозволити да се било шта на факултету ради мимо закона - рекао је Илић, додајући да о неким студентским захтевима „може да се разговара“, али да је за неке надлежно Министарство, а не он.

Илић је додао да „није позвао полицију због студента“ већ због тога што је Александар Вишњић наводно физички насрнуо на шефа обезбеђења на факултету Зорана Ђорђевића, када је он мобилним телефоном покушао да слика академце који су протестовали. Шеф обезбеђења и декан поднели су против њега пријаве, а он је јуче пре подне због тога био на разговору у полицији.

Ограђивање

Представник Свеза студената Драган Крстић оградио се од тврдњи да су студенти злоупотребљени у циљу мешања у унутрашњу организацију и руковођење факултетом или да је њихов протест политички. Он је казао да се њихови захтеви односе искључиво на услове студирања, а да ће почети да скупљају потписе за смену декана Илића тек уколико управа факултета не покаже разумевање за њих.


#   Александар Вишњић   Милан Вишњић   студенти   група   Ана Илић   штрајк глађу   Ана Ђорђевић   шеф обезбеђења   Драган Крстић   Савез студената
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима