Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Васкрс: Православни верници данас прослављају Исусов повратак у живот

rssBookmark and Share

Ниш 28.04.2019. Јужна Србија Инфо

Ускрс или Васкрс, Πάσχα. (стсл. въскръсъ, ређе и донекле арх. Велигдан) највећи је хришћански (црквени) празник којим се прославља Исусов повратак у живот — васкрсење. По хришћанском веровању, то се десило трећег дана после његове смрти, укључујући и дан смрти: тј. прве недеље после Великог петка.

Фото: Михајло Лазаревић
Фото: Михајло Лазаревић

То је покретни празник и празнује се после јеврејске Пасхе (хебр. пессацх) у прву недељу после пуног месеца, који пада на сам дан пролећне равнодневнице, или непосредно последње. Код источних хришћана, Ускрс најраније може да падне 4. априла, а најкасније 5. маја, а код западних хришћана увек пада између 22. марта и 25. априла.

Из историјских разлога (да датум Ускрса за све православце одређује Јерусалимска патријаршија, која се и даље држи Јулијанског календара), и цркве које иначе користе Грегоријански календар за све друге празнике (нпр. Божић), као што су Грчка, Румунска и др. славе Ускрс по Јулијанском календару.

Из теолошке перспективе, Васкрс представља најважнији хришћански празник, а њиме се изражава радост због коначне победе сина Божјег над смрћу и прогонством. По тумачењу неких протестаната, не Васкрс, већ Велики петак представља највећи хришћански празник, зато што се човечанство већ Исусовом смрти, а не његовим васкрснућем ослободило грехова. Ипак, та теорија негира постојање живота после смрти, пошто Исус по Светом писму смрт побеђује тек својим васкрснућем. Многи хришћани у томе и виде смисао и значење Васкрса.

Ускршња јаја

На Велики петак фарбају се ускршња јаја, највише црвеном бојом, која симболизује Исусову крв. Јаја се од недеље једу, поклањају и њима се туца (куца). У неким земљама, обичај је да се уместо фарбаних поклањају јаја и друге фигуре од чоколаде. Преузет из паганских обичаја, у западним културама јаја „доноси“ ускршњи зец.

Прво црвено јаје које се офарба назива се чуваркућа. Боје које се користе могу бити индустријске, природне (луковина, латице и листови биљака), а украси, ако их уопште има, варирају од течних боја до шљокица, украсних фолија и налепница.

Нишка епархија

У поноћ, на празник Васкрсења Господњег, у храму Силаска Светог Духа на апостоле у Нишу, служио је Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније.

Уношењем Плаштанице у олтар и свечаном Литијом око храма и улицама града, отпочело је свечано празновање Васкрсења Господњег. 

Нашем архипастиру саслуживали су: протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, протојереј Миодраг Павловић, протојереј Борислав Стаменковић, јереј Ђорђе Димић, јеромонах Нектарије Ђурић и ђакон Ђорђе Филиповић. 

По завршетку Пасхалног јутрења уследила је Света архијерејска Литургија, у којој је учешћа узела НЦПД "Бранко" и препун храм верног народа. Након прочитане посланице Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја и благосиљања Васкршњих јаја, Епископ нишки је још једном поздравио све присутне, најрадоснијим поздравом: "ХРИСТОС ВАСКРСЕ"!

На дан Ускрса света архијерејска литургија је у 8.30 у нишком Саборном храму, као и у храму цара Константина и царице Јелене и Цркви Светог Пантелејмона почети у 8 сати, а у Цркви Светог Луке и Светониколском храму у 8.30.


#   Ниш   СПЦ   Ускрс   хришћанство   Велики петак   Нишка епархија   грегоријански календар   Владика Арсеније   Васкрс
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима