Фон Хабсбург: За Први светски рат крив национализам
Унук последњег аустроугарског цара Карла Првог, Карл фон Хабсбург, сматра да је национализам крив за избијање Првог светског рата и истиче да нема појединачног кривца.

Он је, у интервјуу за данашње издање бечког дневника „Курир“, рекао да постоји главни кривац за Први светски рат, а да то нису ниједна особа или држава, да нема појединачног кривца, већ да су се сви "утетурали“ у овај конфликт.
"Главни кривац је национализам, који је конфликт загрејао да је дошло до Првог и Другог светског рата“, истакао је актуелни челник породице Хабсбург, који сутра долази у посету Србији.
Он је указао да је чињеница да нико није био свестан димензије рата, и да су многи мислили да ће најкасније до Божића да се врате кућама, а то, према његовим речима, није било само у Аустро-Угарској већ у свим погођеним земљама.
Карл Хабсбург је одбацио тврдње аустријског историчара Манфреда Раухенштајнера да је цар Фрањо Јосиф главни кривац, зато што је наредио рат против Србије.
"Ја то видим другачије. Не може се ниједна особа која је била умешана ослободити кривице, а тако ни цар Фрањо Јосиф. Међутим, није тачно приказати да је он покренуо читаву ствар. То је био Гаврило Принцип, а Фрањо Јосиф није зауставио камен који је покренут, већ га је даље котрљао. Као и многи други политичари тог доба“, објаснио је он своје виђење.
Такође је одбацио да је Фрањо Јосиф због својих 84 године био преоптерећен да доноси такве далекосежне одлуке, рекавши да се цар интензивно бавио политиком и да је све свесно радио.
Он, према речима Карла Хабсбурга, није могао да зна шта ће уследити из конфликта (са Србијом) и додао да ниједан државник није имао визију како ће се развити рат.
Истовремено је оценио да се у то доба чекало само на почетак рата.
“У целој Европи је била криза. Да повод није било Сарајево, онда би можда три месеца касније имали други повод. Смрт Франца Фердинанда није био само криминално дело, већ политичко", уверен је он.
Упитан зашто је Франц Фердинанд, и поред свих упозорења и ранијих атентата, кроз Сарајево прошао без заштите у отвореном аутомобилу, Карл Хабсбург објашњава да то има везе са његовом личношћу и да је желео да издејствује разумно решење за словенске народе у оквиру Монархије.
Према његовим речима, у Францу Фердинанду је било дубоко укорењено да "војник не сме имати страх", због чега је преузео ризик на себе.
Везано за оптужбе да је аустроугарска монархија користила отровни гас у рату, Карл Хабсбург је рекао да је то одбачено, и да је чињеница да је у деловима фронта, у којима су Аустријанци имали команду, било немачких јединица које су користиле отровни гас, док цар Карл то није сазнао и забранио.
Карл Хабсбург је упозорио да имамо у Европи најдужи период мира, и да речи "никада" у политици нема места, те да увек може доћи до рата.
"На примеру Украјине видимо колико је потребно да бранимо наше вредности“, рекао је унук последњег цара и додао да он никада себи није поставио питање да ли би био на челу Монархије да није дошло до Првог светског рата.
Највојвода Карл Хабсбург посетиће од данас до среде Србију, а током боравка он ће одржати предавања о европским интеграцијама у Београду и Новом Саду.
#
први светски рат
Гаврило Принцип
Беч
Карл Хабсбург
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Међународни празник рада
- Радови на водоводној мрежи током празника
- Водич кроз празнично дежурство
- Нишлије украле „фолксваген“ па кренуле на пут:
- Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Светски документарци и мајстори кларинета
- Маестрално вече у Светосавском дому
- Отворене просторије Покрета у Алексинцу
- ЈКП Наиссус: ХАВАРИЈА У ДУРЛАНУ
- СЕРВИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЈКП „НАИССУС“
- ФСС у Нишу од академске 2026/27. године
- Двоструко злато за ДШК „ОСНОВАЦ“
- Уговори за подршку женском предузетништву
- Ниш постаје кључно чвориште за карго летове
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- СРЕДЊОВЕКОВНИ ВЛАДАР КРОЗ ПРИЗМУ НАУКЕ: Промоција „Књиге о краљу Милутину“ у Нишу
- Нови туристички бренд Ниша: Сјајан почетак „Наис ракија феста“
- Утајили скоро 13 милиона динара пореза, кривичне пријаве против двојице Лесковчана
- НИШ КАО СВЕТИОНИК ЗНАЊА: Одржан 11. Форум младих научника
- Премијум технологија у служби срца: Нови ултразвучни апарат окупио 1.300 грађана у Нишкој Бањи












