Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ниш: Како до дечјег додатка

rssBookmark and Share

18.08.2015. Белами, Јужна Србија Инфо

Управа за дечију, социјалну и примарну здравствену заштиту има најшири круг надлежности у односу на остале градске управе.

Фото: centarzamame.rs
Фото: centarzamame.rs

Највећи део тих послова су везани за остваривање права на дечији додатак, остваривање права на накнаду зараде у време породиљског боловања, остваривање права на родитељски додатак, право на пакет за новорођенче, затим право на регресирање трошкова боравка деце у предшколској установи, право на регресирање трошкова боравка деце у дечијем одмаралишту“, набраја Ђурица Спасић, помоћник начелника Управе за дечију, социјалну и примарну здравствену заштиту.

Најинтересантније за наше суграђане су она права која се тичу заштите деце и породице, а посебно се то односи на дечији додатак.

„Када причамо о праву на дечији додатак углавном они који још нису корисници, а хтели би да буду, помисле да им је потребна гомила документације.Није баш тако. Потребно је десетак папира који се добијају бесплатно.Право се остварује на годину дана, а након истека године корисници доносе само потврде о примањима и опет им се право продужава на годину дана.Документација се добија углавном у Матичној служби, пореској управи и у катастру.Није компликовано јер неке од ти папира грађани већ имају.То су копије личних карата, здравствених књижица, извод из књиге рођених за децу, школске потврде“, објашњава Ђурица Спасић.

Уз дечији додатак, у Управи за дечију, социјалну и примарну здравствену заштиту остварује се и право накнаде за породиљско боловање.

„Право на накнаду зараде за породиљско боловање добија свака запослена мајка.Она користи породиљско одсуство и за то време добија накнаду.Право остварју теко што се подноси захтев код нас.То углавном ради послодавац.Доставља се уговор о раду, потврда о запослењу, лекарска дознака, потврда о просечној заради коју је мама остварила пре одласка на породиљксо боловање. То право траје годину дана, а прва три месеца трајања тог прва су породиљско одсуство, а девет месеци су, до истека годину дана су право на негу детета. Специфичност овог права је девет месеци одсуства уместо маме може да користи и отац детета“, закључује Ђурица Спасић.


#   Дечији додатак   Уговор о раду   Управа за дечју и социјалну заштиту   Ђурица Спасић   родитељски додатак
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима