Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Нишке банке не мењају оштећену хиљадарку

rssBookmark and Share

05.10.2014. Политика

Реч је о несавесном раду појединих шалтерских радника или њихових руководилаца, тврде у НБС када им се новинар пожалио да тамошње банке нису хтеле да му замене поцепану новчаницу

Нишке банке не мењају оштећену хиљадарку

Када грађанин дође у посед оштећеног новца, било папирног, било кованог, може да сврати у прву банку, укључујући и Поштанску штедионицу и Управу за трезор и да га замени, уз или без провизије, зависно од пословне политике банке.

Народна банка Србије прописала је Одлуком о управљању токовима готовине у којим случајевима је новчаница неподобна за оптицај, односно, када може да се донесе на замену.

Тако, рецимо, на замену може да се донесе најмање 51 одсто површине исправне новчанице, затим, када је запрљана, када су преко целе новчанице јасно уочљиве мрље, када је уочљива додатна слика или слова, када има најмање једно зацепљење, када има јасно уочљиве рупе, ако је избледела, рецимо, због прања, када недостаје део, на пример, угао.

Међутим, наша провера показала је да многе банке не испуњавају ову обавезу, поготову ако је реч о нешто већем оштећењу новчанице. У неколико банака у центру Ниша покушали смо да заменимо хиљадарку којој је недостајао средишни део, не више од 25 одсто.

Прво свраћамо у Комерцијалну банку у Епископској улици. Шалтерска радница каже да мора да провери код радника трезора да ли новчаница испуњава услове за замену. Испоставило се да је он одсутан, „вероватно пуни банкомате”, па је саветовала да дођемо касније.

Идемо у Рајфајзен банку у Побединој улици, где радница на шалтеру налази да је новчаница оштећена више од 30 одсто и да не може да се мења. Одлазимо, потом, у АИК банку код Палилулске рампе, али тамошња службеница оцењује да фали више од 50 одсто.

Покушавамо у Интеза банци на углу Победине и Улице Светозара Марковића. Девојка на шалтеру процењује да новчаница може да се мења, али „тренутно нема шаблон да утврди колико квадратића фали” и шаље нас у Комерцијалну банку у Улици Николе Пашића.

Тамо се отегао ред до врата, па одлазимо у Рајфајзен банку у Улици Светозара Марковића, где наилазимо на врхунац непознавања ове обавезе: „Пословне банке не мењају новац, већ само Народна банка”, рекла нам је радница на шалтеру.

Идемо у филијалу Народне банке и добијамо супротан одговор – Народна банка не мења новац, већ пословне. Шаљу нас у Управу за трезор (Управа за трезор је јединица Министарства финансија) и на првом шалтеру добијамо одговор да је новчаница толико оштећена да не испуњава услове за замену.

За сваки случај, радница консултује колегу са суседног шалтера који одока потврђује њену констатацију. Прилази нам момак из обезбеђења, који је све то видео и шапатом каже: – Та новчаница може да се мења, али они не смеју, дођите за пола сата кад се врати радница трезора. Долазимо по његовом упутству и добијамо замену без проблема и без провизије. О овом проблему разговарали смо са одговорнима у НБС.

– Овде имамо непримењивање прописа. Разлози су или недовољно познавање прописа и сопственог посла или неспремност шалтерских службеника, односно њихових руководилаца да замене новац. Ова неспремност може бити и последица чињенице да су замене веома ретке па службеници недовољно познају услове и сам поступак. У ситуацији када банка тврди да замену оштећеног новца ради само НБС, а истовремено у својој тарифи има утврђену висину накнаде за ту врсту посла – замена оштећеног новца, јасно је да банка избегава да поступа по својим прописима, кажу у НБС.

Напомињу да је Народна банка ову обавезу пренела на пословне банке управо зато да би олакшала грађанима ову трансакцију, јер у сваком граду постоји Управа за трезор и макар једна банка.

– У претходне две године обучили смо за ручну обраду готовог новца и препознавање фалсификата (на тим обукама говори се и о замени оштећеног новца) 10.271 банкарског службеника. Ако позовете седиште банке и питате да ли банке знају да имају обавезу замене оштећеног новца, добићете потврдан оговор. Ако их питате да ли то раде, исто ће одговорити – да. Али кад одете у неку банку да замените новчаницу, наилазите на проблеме, истичу у централној банци.

Додају да банка може да замени новчаницу одмах, уколико процени да испуњава услове или да је прими од доносиоца, изда му потврду о томе и пошаље новчаницу Народној банци која експертизом утврђује да ли може да се замени.

У сваком случају, банка је дужна да прими новчаницу. Чак и ону којој недостаје више од 50 процената њене укупне површине, уз изјаву доносиоца о томе како је доспела код њега, како је дошло до оштећења, шта је са осталим деловима новчанице. Банка такву новчаницу прима и шаље је Народној банци која доноси одлуку о томе да ли може да се мења или не.

Утврђивање степена оштећености шаблоном

Шаблон је провидна пластична фолија која је подељена на сто правоугаоника, тако да сваки означава један проценат површине новчанице. Употребљава се тако што се стави преко новчанице и преброје се потпуно испуњени правоугаоници и тачно се види који проценат површине недостаје, односно, да ли је испуњен услов за замену.

Шаблон се користи код већих оштећења, али није потребан када се голим оком може утврдити да је очувано више од 51 одсто површине, поготову ако се на основу серијских бројева на левој и десној страни новчанице може утврдити да је реч о истој новчаници.


#   банке   новац   замена
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима