Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Србија мора да зна истину: Промоција романа "Зов карауле"

rssBookmark and Share

27.11.2016. Младен Станковић, Јужна Србија Инфо

Промоција романа заснованог на истинитим догађајима – Зов карауле аутора Ненада Милкића. У роману се говори о борбама и дешавањима у рејону карауле Кошаре током 1998-1999. године. Догађаји говоре о периоду све до напуштања Косова и Метохије од стране Војске Југославије јуна месеца исте године.

Србија мора да зна истину: Промоција романа "Зов карауле"

Након промоција романа – Зов карауле у Малом Зворнику, Бајиној Башти, Беранама и Пљевљима на ред је дошао Ниш. Промоција ће се одржати 1. децембра 2016. године са почетком у 18 часова у малој сали Дома Војске. Роман ће публици представити аутор Ненад Милкић, новинар Михаило Меденица (први Србин који је крочио на караулу Кошаре након 1999. године) и војници водник учесници битке на Кошарама који су највише утицали на настанак романа.

Важно је напоменути да је роман заснован на истинитим казивањима војника који су преживели ,,Пакао Кошара” и који ће евоцирати сећања на своје пале другове и саму битку на Кошарама. Роман је недавно ушао у конкуренцију за НИН-ову награду.

Роман – Зов карауле представља наставак трилогије – Ми смо бранили Кошаре. У првом делу трилогије – Последња стража описан је животни пут у последњих месец дана живота редовног војника Владимира Радојичића, који је са још четворицом припадника Војске Југославије страдао у заседи на југословенско-албанској граници септембра 1998. године. У наставку романа прича се наставља сећањима Владимирове мајке Лозанке и њене борбе након смрти сина, као и сећањима људи који су преживели ,,Пакао Кошара” и остали да сведоче о херојима са границе.

Други део трилогије назван – Зов карауле, говори о догађајима након погибије чланова Војске Југославије 1998. године, све до напуштања Косова и Метохије, јуна 1999. године од стране Војске Југославије. Детаљно је описано стање на терену, размишљања, осећања граничара и њихових претпостављених, херојства, рањавања и погибије див-јунака са Кошара. Приче се највише односе на чланове редовне војске, али и чланове специјалних јединица и добровољце.

Почетак романа говори о стању на крају 1998. године, све до главног напада на караулу. Главни део говори о бици за Кошаре, највећој бици у модерној српској историји. Слободно можемо рећи да су то српски Термопили, у којима је стотинак војника чекавши појачање које никако да дође, одбијало нападе неколико хиљада терориста ОВК. Упркос недаћама и проблемима, војска је ојачана духом празника Васкрснућа Христа по православном календару, смогла снаге да се супротстави надмоћнијем противнику и стане раме уз раме са јунацима са Косова поља, Чегра, Цера, Кајмакчалана... Битка за Кошаре тих дана постаје битка за Србију, велика борба коју су хероји у рату успешно добили. Али их је нажалост поразио – мир. Крај романа посвећен је повлачењу војске са Косова и Метохије и периоду након завршетка војног рока учесника битке. Говори се о ситуације током и након повлачења, преиспитују поступци, догађаји, постављају многа питања у вези рата од стране учесника битке за Кошаре.

Публику која дође на промоцију, очекује једно лепо изненађење које нам је припремио аутор романа. Из свега наведеног, много је разлога да се публика у четвртак појави у што већем броју. Што више људи чује причу о Кошарама, то ће легенда о див-јунацима дуже трајати, остати у сећању и преносити на будуће нараштаје. На тај начин ћемо се барем мало одужити херојима и одати пошту преживелим и палим јунацима.
 

Четвратак, 1. децембар у 18. сати, мала сала Дома војске у Нишу.
 

 


#   Дом Војске   промоција
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима