Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kraj recesije ili slom dolara?

rssBookmark and Share

29.10.2009. Tanjug, The National Interest

Kraj recesije ili slom dolara?

Dolar je u nevolji. To je jasno, a bilo je to tačno već i duže vremena.

„Zelembać“ je dugo bio ugaonik svetskog ekonomskog sistema. U periodu posle rata u Vijetnamu i naftnih kriza koje su dovele do inflacije, nije se mogla održavati vrednost dolara u odnosu na ostale valute, pa su ostale države odustale od indeksiranja kursa svojih valuta prema američkoj. Pa ipak, širom sveta su države nastavile da koriste svemoćni dolar za svoje rezerve. Te rezerve su pružale podršku sopstvenoj valuti i državi. To su bili štedni računi sa kojih se u vremenima nužde mogao uzimati novac. Ako bi cena nafte naglo skočila, ako bi žetva bila slaba, ili ako bi poverioci zahtevali povraćaj duga – tu bi bila ta masa novca koja bi se mogla upotrebiti.

Postojalo je dugotrajno poverenje u dolar, što se još i povećalo kada je tadašnji predsednik Federalnih rezervi [američke centralne banke] Pol Volker (Paul Volcker) snizio inflaciju početkom 80-ih godina. Dolar je bio dobar „špajz za vrednosti“. A i to što su i ostali bili voljni da drže američke dolare, bila je velika prednost po SAD – mogle su jeftino pozajmljivati u inostranstvu.

Kako bi se osigurao položaj dolara, do 90-ih godina Amerika se zvanično držala politike jakog dolara. Govori ondašnjeg ministra finansija Roberta Rubina potvrđivali su našu odlučnost da se vrednost dolara održava. I – tokom velikog dela tog perioda, dolar je zaista bio „jak“. Ali, to je imalo malo veze sa tim govorima, mada mi se ponekad čini da je ne samo ministar finansija tako mislio, nego i da su i finansijska tržišta bila tog mišljenja.

Tokom poslednjih osam godina, divljenje dolaru sve je više opadalo. Vrednost mu je bila nestabilna. Ostali deo sveta je gledao kako se SAD rvu sa neuspešnim ratom i sve većim budžetskim deficitom, pa su oni koji su imali velike dolarske rezerve počeli da ih smanjuju (ili da ih povećavaju u manjoj meri no što bi to inače činili). Sve to je vršilo pritisak na snižavanje vrednosti dolara. I, tako su započeli prvi znaci začaranog kruga. Pouzdavanje u snagu dolara je bilo sve riskantnije i riskantnije. Rastući američki deficit i sve veće naduvavanje bilansa Federalnih rezervi čine da su mnogi zabrinuti da će to za posledicu imati inflaciju, a to će potkopati privlačnost američke monete na duže vreme.

U ovom članku pokušavam da objasnim zašto je dolar u neprilici, ali ću i zapitati da li treba da se brinemo? Šta su posledice toga? Nagovestiću da je to, najvećim delom, i za većinu Amerikanaca verovatno i dobra stvar. Ipak, podešavanje na nižu vrednost dolara neće biti baš tako lako. Jedna od posledica – a to se već i događa – jeste gužva oko sistema dolarskih rezervi. Ja se zalažem za to da bi prelaz na globalni rezervni sistem bio dobar kako za SAD, tako i za svet.

Tokom kratkog perioda od osam godina, raniji predsednik Džordž V. Buš udvostručio je nacionalni dug SAD (uz skoro nikakve pozitivne rezultate – osim uništene ekonomije). Slika postaje još mračnija, jer se očekuje da će (i to po optimističkom scenariju) u sledećoj dekadi dug da se još udvostruči.


Odnos američkog dugovanja prema sopstvenom BNP je na uzlaznoj kosini povećanja: od 40,8% u 2008. godini na 70% (ili i više) do 2019. godine – a ako se visina interesa vrati na nešto normalniji nivo, sa sadašnjeg od 0,0 – 0, 25%, na – recimo, 5-6% to bi značilo da bi koštanje plaćanja interesa na dugovanja pojela znatan deo poreskih prihoda (20%, ili i više) – osim u slučaju ako bi se povisili porezi. Koštanje finansiranja programa za pomoć ostareloj generaciji rođenoj 60-ih godina [„baby boomers“] samo će još više povećati opterećenje budžeta.

Nastavak na: http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/primice-se-smrt-dolara.html

* * *

Preliminarni podaci pokazuju rast američke privrede

Kraj recesije u SAD?

Privreda SAD je u trećem kvartalu nezvanično izašla iz recesije, ostvarivši rast prvi put za godinu dana, pokazali su danas objavljeni preliminarni podaci američkog ministarstva trgovine.

Američki bruto domaći proizvod (BDP) je u periodu između jula i septembra povećan 3,5 odsto u odnosu na isto razdoblje lane, što je premašilo očekivanja mnogih ekonomista koji su prognozirali rast od 3,3 odsto, prenele su agencije. Američki BDP je u drugom tromesečju zabeležio pad od 0,7 procenata.

Rast američke privrede u trećem kvartalu bio je najveći za poslednje dve godine i taj pokazatelj, po mišljenju stručnjaka, govori da je ta najveća svetska privreda na putu izlaska iz recesije u koju je skliznula krajem 2007.

Postoje, međutim, sumnje u održivost takvog rasta, s obzirom na to da je on, uglavnom, rezultat vladinih ulaganja u ekonomiju koja se mere milijardama dolara. Uprkos ekonomskom oporavku, američko tržište rada je i dalje slabo, što potvrđuju današni podaci američkog ministarstva rada koji govore da je broj novih zahteva za nadoknade za nezaposlene prošle sedmice prvi put smanjen manje nego što se očekivalo - za 1.000, na sezonski prilagođenih 530.000. Analitičari su prognozirali veće smanjenje, na 521.000 novih zahteva. Ekonomisti s pažnjom prate podatke o zahtevima koji se podnose po prvi put jer se oni smatraju merilom za otpuštanja s posla i za voljnost kompanija da zapošljavaju nove radnike.

U međuvremenu je ukupan broj Amerikanaca koji primaju nadoknade za nezaposlene znatno smanjen - za 148.000, na 5,8 miliona, što predstavlja veći pad nego što se očekivalo.

Kada se uzmu u obzir i federalni programi vanredne pomoći, ukupan broj nezaposlenih u SAD koji primaju neki vid pomoći smanjen je za oko 105.000, na 8,9 miliona, u sedmici zaključno sa 10. oktobrom, za koju postoje poslednji raspoloživi podaci. Veliki broj nezaposlenih koji primaju nadoknade govori da oni koji su ostali bez posla teško nalaze nova radna mesta. Stopa nezaposlenosti u SAD dostigla je u septembru nivo od 9,8 odsto, najviši od 1983. godine.

http://www.blic.rs/svet.php?id=118109


#   voda   SAD   radna mesta   bez posla
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima