Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Prva slava manastira Palja posle 100 godina

rssBookmark and Share

Vladičin Han 05.12.2016. RTV Vranje, Južna Srbija Info

U selu Palja, udaljenom pedesetak kilometara od Surdulice, nalazi se manastir Vavedenja Presvete Bogorodice za koji se ne zna tačno kada je podignut i ko ga je podigao.

Prva slava manastira Palja posle 100 godina

Smatra se, po predanju, da potiče iz IX veka, tačnije 818. godine, a obnovljen u XIII veku. Meštani kažu da su ga podigli Nemanjići, a bugarski egzarhisti dozidali pripratu krajem XIX veka.

Leži na 950 metara nadmorske visine, na levoj obali reke Jerme, današnje Paljevice. U njegovoj blizini se nalazi i izvor za čiju vodu postoji verovanje da je lekovita. Narod ovog kraja, prema predanju, priča da je manastir jedanput posetio i Sveti Sava, i to 1236. godine kada je iz Carigrada išao u Bugarsku da saopšti Bugarima da je za njih od Nikejskog patrijarha izdejstvovao patrijaršiju.

Juče, na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, proslavljena je manastirska slava, prvi put posle Prvog svetskog rata.

Svetu liturgiju služio je njegovo preosveštenstvo episkop vranjski Pahomije uz sasluženje sveštenstva i monaštva eparhije vranjske, a u prisustvu velikog broja vernika i predstavnika Vojske Srbije i Žandarmerije. Episkop je osvetio slavski kolač i žito, a zatim čestitao prvu slavu bratstvu manastira na čelu sa namesnikom jeromonahom Maksimom (Petrovićem), kao i praznik svim prisutnima, obrativši se prigodnom besedom povodom velikog praznika, Vavedenja Presvete Bogorodice.

Praznično sabranje nastavljeno je osvećenjem novosagrađenog konaka, koji je podignut sredstvima države Srbije – Uprave za vere.

Za sve prisutne priređena je trpeza ljubavi koju su pripremili sestrinstvo manastira Svetog Prohora Pčinjskog, crkvene opštine Surdulica i Vladičin Han, a za kuma sledeće godine javila se Snežana Radovanović koja živi i radi u Beogradu, a rodom je iz Surdulice.

Manastir Palja, kao i drugi manastiri Eparhije vranjske (Krajišta – Šopskog kraja) opustošeni su u vreme Prvog svetskog rata, a bratstva manastira su ubijana na zverski način, od strane bugarskog okupatora ili su internirana u logore širom Bugarske, od kada je većina manastira bez bratstva.

Obnova manastira Palje započeta je 1994. godine trudom Eparhije vranjske, bratstva manastira Svetog Prohora Pčinjskog, na čelu sa blaženopočivšim arhimandritom Pajsijem (Tanasijevićem). Episkop vranjski Pahomije, započinje detaljnu obnovu ovog drevnog manastira 2006. godine.  

Manastir je tada bio u vrlo lošem stanju, ostao je bez monaštva, a srušeni su i uništeni manastirski konaci. Sama crkva je skoro sasvim bila ruinirana: zidovi su bili puni vlage, krov je prokišnjavao, na prozorima nije bilo stakala...

Najpre su urađeni projekti restauracije i konzervacije hrama, projekat izgradnje konaka i uređenja celokupnog manastirskog kompleksa. Sve projekte je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša. Izvršena su i arheološka iskopavanja u samom hramu i sa spoljne strane. Posle toga su započeli radovi na obnovi. Urađen je drenažni prsten oko hrama, zatim je obnovljena priprata, urađen polukružni betonski krov na priprati i izbetoniran pod crkve. Započet je novi manastirski konak, i to na temeljima starog, prvobitnog konaka koji je pao.

Zahvaljujući donacijama Zorana Joveva iz Palje (mahala Šarčevi) i njegovih prijatelja iz Beograda, nastavljeni su radovi 2012.i 2013. godine. Najpre je polukružni betonski krov na priprati pokriven ćeramidom, a zatim je urađena celokupna stolarija od punog hrastovog drveta. Petar Milentijev iz Beograda, a rodom iz Klisure donator je novog ikonostasa, a Dragan Jordanović iz Surdulice podne keramike.

Završetkom konaka stekli su se uslovi za život monaštva u ovoj drevnoj svetinji, o kojoj brigu vodi novonaseljeno bratstvo manastira: jeromonah Maksim (Petrović) – namesnik, i iskušenici Dario (Janković) i Goran (Cvetković). Podsetimo, u dugoj manastirskoj istoriji nailazimo na podatak da se nekada sam izdržavao, da je bio i muški i ženski manastir, a monaha je u njemu bilo do Balkanskih ratova. Posle I svetskog rata u njemu nije bilo više monaha.

Iz vranjske eparhije još jednom pozivaju sve dobročinitelje da pomognu nastavak obnove ove drevne svetinje. Za sve potrebne informacije možete se obratiti namesniku manastira, jeromonahu Maksimu, na broj telefona 066/800-29-86.


#   Vladičin Han   Surdulica   manastir   Sveti Sava   vranjski Pahomije   Srpska slava   Zavod za zaštitu spomenika   Eparhija Vranjska   slavski kolač   Manastir Palja
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima