Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Otpuštanja su koštala Leskovac 300 miliona dinara

rssBookmark and Share

Leskovac 25.07.2014. Milan Momčilović-Politika

Racionalizacija u javnom sektoru je urađena tako da ge grad morao da se zaduži da bi isplatio otpremnine i troškove nakon sudskih sporova

Otpuštanja su koštala Leskovac 300 miliona dinara

Vlada Srbije kao jedan od glavnih zadataka odredila je i smanjenje administracije na svim nivoima. Ideja nije nova. Pre pet godina Leskovac je izabran za realizaciju pilot projekta o smanjenju gradske administracije, jer je u odnosu na broj stanovnika imao najglomazniju gradsku upravu. Iz gradskog budžeta u to vreme se finansiralo ili sufinansiralo 1.920 zaposlenih. Gradonačelnika Leskovca dr Gorana Cvetanovića (SNS) najpre pitamo da li je taj projekat realizovan na pravi način i koji su efekti.

– Preveliki broj radnika je i te kako opterećivao funkcionisanje grada. To se videlo i u neznatnom procentu koji je izdvajan za investicije, jer je dve trećine budžeta išlo na plate zaposlenih. Prema standardima Evropske unije, na hiljadu stanovnika zaposlen je jedan službenik. Dolazimo do zaključka da grad koji ima 165.000 stanovnika treba da ima oko 170 zaposlenih u administraciji. U racionalizaciji koja je sprovedena marta 2010. godine, bez posla je ostalo 317 ljudi. Racionalizacija je urađena na katastrofalan način, bez kriterijuma i bez ocenjivanja kvaliteta rada, sa posledicama koje se još osećaju.

Prema našim saznanjima, grad je morao da podigne kredit da bi isplatio otpremnine. Drugo, sud je neke od otpuštenih radnika vratio na posao, a nije mali broj ni onih kojima su na osnovu sudskih rešenja isplaćene nadoknade koje im pripadaju. Tako ispada da je ćar pojeo vajdu, odnosno da grad, ne samo što nije uštedeo, već je budžet dodatno oštećen.

– Grad je onda podigao kredit od 84 miliona dinara, sa kamatom od 5,3 miliona i izdvojio sopstvena sredstva u iznosu od 54,2 miliona dinara i tako dolazimo do broja od 143,5 miliona. Otpušteni radnici su preko suda zatražili povratak na posao. Proces je trajao dve-tri godine, pa je iznos naknada bio sve veći i kreće se od 1,7 do četiri miliona dinara. U čitavoj 2013. i prvoj polovini ove godine grad je potrošio oko sto miliona dinara da bi isplatio sve te ljude. Očekujemo da do kraja ovog teškog procesa racionalizacije, sve to košta oko trista miliona dinara.

Pošto je to bio državni projekat, da li je Republika Srbija materijalno pomogla njegovu realizaciju?

– Država se nije uključila ni administrativno, ni finansijski da pomogne gradu.

Koliko trenutno ima zaposlenih u gradskoj upravi, javnim preduzećima i ustanovama kulture koji se finansiraju iz gradskog budžeta?

– Trenutno se iz budžeta finansira ili sufinansira 1641 zaposlen. Ako dodamo i 78 zaposlenih po ugovoru o delu, onda je to 1.719 ljudi. Upravo je stigao dopis premijera Aleksandra Vučića da se rok za angažovanje po ugovoru o delu produžava do 31. oktobra ove godine i mi ćemo te ljude držati sve dok to vlada dozvoljava.

U gradskom budžetu uvek je postojao disparitet između priliva i odliva novca. Ko najduže čeka svoju zaradu i kako mislite da rešite taj problem?

– Problem rešavamo na jedina dva moguća načina. Kada smo moji saradnici i ja preuzeli odgovornost za upravljanje gradom, smanjili smo plate na svim nivoima. Sada smo doneli odluku da ne isplaćujemo sve ono što je vezano sa službena putovanja, dnevnice, rad u upravnim i nadzornim odborima, tako da na taj način postižemo uštede. Drugo, finansijska disciplina je na višem nivou. Vlada Srbije uvela je obavezu da sve obaveze moramo da platimo u roku od 45 dana. To znači da kad neko drugi preuzme rukovođenje gradom, neće moći da nasledi dug veći od onog koji je nastao u poslednjih 45 dana. Mi smo od prethodne vlasti nasledili dug od dve milijarde dinara i do sada smo vratili 1,3 milijarde. Što se tiče plata, najviše kasne u javno-komunalnim preduzećima. Ali, neka do njih moraju sama da ostvaruju profit, recimo, „Dom” „Toplana”, „Vodovod”. Ali ima preduzeća bez kojih grad ne može da funkcioniše i koja bez gradskih subvencija ne mogu da opstanu, kao što su „Komunalac” i JKP „Grdelica” koja se bave higijenom i održavanjem zelenila.

Podrška zapošljavanju

U 2013. godini iz gradske kase smo izdvojili oko 60 miliona dinara za zapošljavanje novih radnika. Pedesetoro ljudi dobilo je po 160.000 dinara za samozapošljavanje. Za tu namenu izdvojili smo osam miliona. Sa preko 22 miliona dinara stimulisali smo privrednike koji su zaposlili 183 osobe. U javnim radovima bilo je angažovano 130 ljudi, za to smo izdvojili oko deset miliona dinara. Svake godine zapošljavamo studente sa područja grada koji studije završe sa prosekom ocena iznad devet. Prošle godine posao je dobilo 38 svršenih studenata, za šta smo izdvojili 20 miliona dinara. Sa tom praksom ćemo nastaviti, najavljuje gradonačelnik Leskovca.


#   Leskovac   gradonačelnik   Goran Cvetanović   otpuštanja   racionalizacija   bez posla
@CvetanovicG @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima