Južna Srbija Info

Finale Kupa Radivoj Korać 2019: Partizan - Crvena Zvezda (76:74)

Niš 17.02.2019.

U finalu Kupa Radivoj Korać u Nišu sastaju se stari znanci - komšije sa Kalemegdana, branilac titule Partizan i Crvena Zvezda.
U neizvesnoj utakmici slavili su crno beli poenima u poslednjoj sekundi.

Kup Radivoje Korać se već tradicionalno održava u Nišu, duži niz godina. Naš portal će izveštavati o događajima na terenu iz minuta u minut.

Oba tima imaju po šest titula od kako se takmičenje kupa odvija po imenom legendarnog košarkaša.

Trener Partizana Trinkijeri je uporno izbegavao da komentariše ko je favorit za osvajanje kupa. Trener Crvene Zvezde Milan Tomić je sinoć, posle teške utakmice sa Megom, izjavio da uloga favorita pripada Partizanu, ali da će njegova ekipa pokušati sve da vrati ovaj trofej u svoje vitrine. Po Tomićevim rečima Partizan je pokazao bolju igru, bio je zadovoljan i Trinkijeri tim elementima. Crveno beli su imali i nešto teži raspored, kako kalendarski, jer su odigrali tri utakmice u tri dana, poslednju su okončali sinoć u 23. časova, dok je Partizan svoje utakmice završavao znatno lakše, bez neizvesnosti. Ipak, treba očekivati iskrenu "borbu" na terenu, a podršku u tome daće im pune tribine niškog Čaira, koji se pokazao kao odličan organizator ovog takmičenja. Da sve bude po pravilima pobrinuće se sudijska trojka predvođena iskusnim Beloševićem.

Prve poene postigao je centar Zvezde Cirbes, na isteku prvog minuta igre. Regland je dodao još 2, sa druge strane su se crno beli mučili da dođu do realizacije. Na isteku trećeg minuta prve poene za Partizan postigao je Renfro, a nakon toga usledilo je prepoznatljivo zakucavanje Sija, na asistenciju Veličkovića. Prvo vođstvo Partizan je dobio posle koša Ledejla. Stefan Janković pravi faul nad Simanićem pri pokušaju šuta za tri poena, koji realizuje 2. Na isteku napada Si postiže trojku iz ugla za 9:6. Uspešan sa linije slobodnih bacanja bio je Regland, na drugoj strani u reketu upisuje poene Đorđe Gagić. Partizan u tim momentima izlazi iz bonusa, pa prvo Marinković šalje Barona na liniju reketa, koji je bio polovično uspešan (11:9). Regland kreće u prodor i Zvezda stiže do izjednačenja, dok Ristić postiže poene za prednost, na drugoj strani poravnava Nikola Janković, do poena stiže i Davidovac. Uspešan je bio Stefan Janković iz slobodnih bacanja (15:15), a polovičan je bio Perpeouglu. Poene upisuje Jaramaz, dok njegov drugi šut koriguje Stefan Janković, a vraća Davidovac (19:18).

Davidivac otvara i drugu četrtinu, nakon čega mrežice miruju neko vreme. Partizan stiže do prvih poena trojkom Jaramaza posle dva i po minuta igre. Potom, svoje dispozicije pokazuje Cirbes u reketu protivnika (22:22). U ovoj četvrtini Zvezda prva izlazi iz bonusa, pa Cribes šalje Renfroa na liniju penala, koji je bio polovične realizacije. Partozan je u tim momentima bio loš iz reketa, dok je Zvezda trošila pokušaje za tri (0/9). Gagić je bio delimično uspešan iz slobodnih bacanja, pa se rezulat minimalno pomerao na semaforu. Jaramaz seče Simanića za 2 slobodna bacanja, ali on faulira Veličkovića za 2+1 (27:24). Smenjuju se Perperoglu i Veličković, iz reketa, a prvu trojku za Zvezdu postiže Simanić (1/12), mada se lopta dugo nećkala i skakutala po obruču.  Gagić postiže 2+1, a Renfro dodaje za 34:29. Vraća Regland, a na drugoj strani je Novica polovičan sa penala. Zvezda uporno nastavlja promašaje sa distance, a to kažnjava Gagić u reketu protivnika. U završnici ovog perioda prve poene upisuje Filip Čović, pa se na pauzu odlazi pri rezulatatu 37:33 (18:15).

Novica Veličković postože trojku za prve poene Partizana u nastavku i povećava prednost Partizana na 7 poena prednosti, a Renfro dodaje još 2. Davidovac vraća dva (42:35). Lendej je polovičan sa penala, a Baron postiže trojku za Zvezdu. Lendejl upisuje još 2 iz brzog napada. Regland sa zvukom sirene postiže poene iz reketa. Lendejl je opet siguran egzekutor za Partizan (47:40). Trojku postiže i Davidovac, za rezultatski priključak Zvezde, nakon toga još jednu (47:46). Realizatorski post Partizana kažnjava Perperoglu i dovodi Zvezdu u vođstvo (47:48). Regland dodaje dva slobodna bacanja. Vanja Marinković postiže prvu trojku (50:50). Ristić je uspešan sa penala, a Marinković biva fauliran iz prodora za 2 i dodatno bacanje koje ne koristi. Regland postiže 2 poena sa distance, a Davidovac ima u rukama još jednu trojku. Renfro vraća tri poena i to je sve što smo videli u četvrtini koja je pripala igračima Zvezde 55:57 (18:24).

Nakon 2 minuta uzaludnih pokušaja na obe strane, prve poene postiže Regland, trojku. Vanja Marinković je uspešan sa penala. Konačno, posle 4 minuta igre Lendejl postiže poene za Partizan iz igre. Lopta se više puta odbija do igrača zvezde posle njihovih pokušaja za 3, što im konačno polazi za rukom, strelac Baron, ali vraća Renfro. Lendejl dodaje još 2 za vođstvo Partizana. Renfro prolazi u reket i postiže koš pod faulom, pa dodaje još jedan poen (67:63). Baron vraća trojkom na suprotnoj strani. Lendejl postiže dva iz penala. Renfro dodaje jedan iz penala, a Baron kažnjava trojkom na drugoj strani (70:69). Renfro ima ponovo priliku iz slobodnih bacanja, promašuje prvo, drugo siguran.

Minut pre kraja, ulazimo u rezultatsku neizvesnost. Baron postiže još jednu trojku, a vraća Renfro (74:72). Dborić promašuje jedno od 2 slobodna bacanja, ali hvata loptu i postiže koš za izjednačenje na sekundu pre kraja. Lopta stiže do Lendejla koji nije postigao koš, ali je izvukao faul. Postiže poene iz oba slobodna bacanja i ostavlja Zvezdi 2 desetinke za pokušaj šuta, ali igrači zvezde ne uspevaju da dobace loptu do koša.

Utakmica je opradala epitet derbija.

Partizan tako dolazi do prvog trofeja u ovoj sezoni, i do prvog pod vođstvom Trinkijerija.

Tekst nastao u saradnji portala Južna Srbija Info i specijalizovanog košarkaškog portala TimeOut.

#   Niš   košarka   Južna Srbija Info   Partizan KK   Košarkaški savez Srbije   Kup Radivoj Korać   Crvena Zvezda KK   Vanja Marinković   Stefan Janković   Novica Veličković