Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Najlepši predeli Južne Srbije

rssBookmark and Share

Đavolja Varoš 16.02.2014. Vladimir Ciplic

Iako se nekada pod terminom Južna Srbija podrazumevala teritorija Kosova i Metohije, te Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, danas se pod ovim terminom podrazumeva sam jug naše zemlje, odnono teritorija gradova: Niša, Vranja, Leskovca, Prokuplja, Pirota i Aleksinca, te okolnih manjih mesta i sela.

Najlepši predeli Južne Srbije

U južnom delu naše zemlje postoje, možda najživopisniji predeli posle šumadijskih. Zato nam je bilo izuzetno teško da se odlučimo koja su to tri najlepša predela na području Južne Srbije. Uzevši u obzir da je tu čuveni grad Niš, sa svojim obeležjima, zatim poznato izletište mnogih Piroćanaca poznato kao “ Vrelo “, zatim Vranjska banja, veliki broj srednjevekovnih manastira i mnoge druge znamenitosti. Takođe, treba imati na umu da se na internetu može naći veliki broj vrlo zanimljivih fotografija koje su nastale upravo na području Južne Srbije, čime je naš izbor postao još teži.

Ali, što se mora mora se, te tako izbor pade na sledeća tri lokaliteta:

1. Đavolja varoš

Od kada je ušla u uži izbor za sedam svetskih čuda prirode “Đavolja varoš” beleži nagli porast broja turista iz čitavog sveta. Iako nije uspela da se plasira u prvih sedam, interesovanje za ovo čudo prirode i dalje raste.

Smatra se da naziv sela Đake, nadomak Kuršumlije, a u čijoj se blizini nalazi Đavolja varoš, potiče od albanske reči, koja znači krv. Ovaj prirodni fenomen čine 202 zemljane tvorevine (neko ih naziva kulama, neko piramidama ili kupama), a svaka je različitog oblika i visine. Visina varira od 2 do 25 metara, kao i širina ( od 0.5 do 3 metra). Na vrhu svake od njih se nalaze tvorevine, koje često nazivaju kamenim kapama.

Za nastanak Đavolje varoši su vezane brojne legende, a najprisutnija je ona da su to okamenjeni svatovi, koji su se tu susreli i sukobili, jer su krenuli da isprose istu devojku.

Iako postoje brojne legende o njenom nastanku, do sada nije dato nijedno naučno objašnjenje koje je prihvaćeno.

A pored neobičnih reljefnih tvorevina, u Đavoljoj varoši postoji još jedna zanimljivost, a to su dva izvora visoko mineralizovane vode, koja je izuzetno kisela. Ni za taj fenomen ne postoji prihvaćeno naučno objašnjenje.

2. Ostaci srednjevekovnog grada Magliča i Dolina jorgovana

Na mestu gde je srpski car Uroš Prvi, u znak velike ljubavi prema svojoj ženi kraljici Jeleni Anžujskoj zasadio jorgovane duž puta, da uživa u njihovoj lepoti i mirisu, uzdižu se ostaci srednjevekovnog grada Magliča.
Prema predanju, naziv je dobio po magli koja se često spusti ispod njega, jer on gordo stoji na uzvišenju, poput čardaka iz srpske narodne bajke – ni na nebu ni na zemlji.

Smatra se da je ovo utvrđenje u srednjem veku imalo ulogu zaštite puta koji je vodio kroz klisuru, a koji je povezivao tadašnja dva važna crkvena središta: Žiču i Pećku patrijaršiju. Pored toga, bio je i svojevrstan čuvar dve srpske svetinje koje se nalaze u blizini, manastira Žiča i Studenica.

Pretpostavlja se da je izgrađen početkom 13. veka, ali nije utvrđeno pouzdano ko ga je izgradio. Prvi pisani podaci o Magliču potiču iz 1337. godine. Prisutne su dve teorije: prema jednoj, Maglič je podigao Stefan Prvovenčani, a prema drugoj čuvena Prokleta Jerina, supruga Đurđa Brankovića.

Danas se Maglič, iako prilično zapušten, smatra najbolje očuvanim srpski msrednjevekovnim gradom .

3. Vlasinsko jezero

Još jedan lokalitet na području Južne Srbije, koji zaslužuje posebnu pažnju. A najviše zbog, još uvek očuvane prirodne i takozvanih plutajućih ostrva.
Smešteno na 1 204 metara nadmorske visine, ovo akumulaciono jezero čini da se svi posetioci osećaju kao da su u raju. Okruženo trima planinama, ovo jezero deluje nestvarno. Iako nastalo veštačkim putem, predeli koji ga okružuju definitivno čine pejzaž jedinstvenim.

A još ako imate sreće da budete na jezeru baš kada se neko ostrvce odvoji i odpluta samo od sebe, verujem da ćete biti oduševljeni.


#   Đavolja Varoš   Vlasinsko jezero   Vranjska Banja
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima