Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Најлепши предели Јужне Србије

rssBookmark and Share

Ђавоља Варош 16.02.2014. Vladimir Ciplic

Иако се некада под термином Јужна Србија подразумевала територија Косова и Метохије, те Бивше Југословенске Републике Македоније, данас се под овим термином подразумева сам југ наше земље, одноно територија градова: Ниша, Врања, Лесковца, Прокупља, Пирота и Алексинца, те околних мањих места и села.

Најлепши предели Јужне Србије

У јужном делу наше земље постоје, можда најживописнији предели после шумадијских. Зато нам је било изузетно тешко да се одлучимо која су то три најлепша предела на подручју Јужне Србије. Узевши у обзир да је ту чувени град Ниш, са својим обележјима, затим познато излетиште многих Пироћанаца познато као “ Врело “, затим Врањска бања, велики број средњевековних манастира и многе друге знаменитости. Такође, треба имати на уму да се на интернету може наћи велики број врло занимљивих фотографија које су настале управо на подручју Јужне Србије, чиме је наш избор постао још тежи.

Али, што се мора мора се, те тако избор паде на следећа три локалитета:

1. Ђавоља варош

Од када је ушла у ужи избор за седам светских чуда природе “Ђавоља варош” бележи нагли пораст броја туриста из читавог света. Иако није успела да се пласира у првих седам, интересовање за ово чудо природе и даље расте.

Сматра се да назив села Ђаке, надомак Куршумлије, а у чијој се близини налази Ђавоља варош, потиче од албанске речи, која значи крв. Овај природни феномен чине 202 земљане творевине (неко их назива кулама, неко пирамидама или купама), а свака је различитог облика и висине. Висина варира од 2 до 25 метара, као и ширина ( од 0.5 до 3 метра). На врху сваке од њих се налазе творевине, које често називају каменим капама.

За настанак Ђавоље вароши су везане бројне легенде, а најприсутнија је она да су то окамењени сватови, који су се ту сусрели и сукобили, јер су кренули да испросе исту девојку.

Иако постоје бројне легенде о њеном настанку, до сада није дато ниједно научно објашњење које је прихваћено.

А поред необичних рељефних творевина, у Ђавољој вароши постоји још једна занимљивост, а то су два извора високо минерализоване воде, која је изузетно кисела. Ни за тај феномен не постоји прихваћено научно објашњење.

2. Остаци средњевековног града Маглича и Долина јоргована

На месту где је српски цар Урош Први, у знак велике љубави према својој жени краљици Јелени Анжујској засадио јорговане дуж пута, да ужива у њиховој лепоти и мирису, уздижу се остаци средњевековног града Маглича.
Према предању, назив је добио по магли која се често спусти испод њега, јер он гордо стоји на узвишењу, попут чардака из српске народне бајке – ни на небу ни на земљи.

Сматра се да је ово утврђење у средњем веку имало улогу заштите пута који је водио кроз клисуру, а који је повезивао тадашња два важна црквена средишта: Жичу и Пећку патријаршију. Поред тога, био је и својеврстан чувар две српске светиње које се налазе у близини, манастира Жича и Студеница.

Претпоставља се да је изграђен почетком 13. века, али није утврђено поуздано ко га је изградио. Први писани подаци о Магличу потичу из 1337. године. Присутне су две теорије: према једној, Маглич је подигао Стефан Првовенчани, а према другој чувена Проклета Јерина, супруга Ђурђа Бранковића.

Данас се Маглич, иако прилично запуштен, сматра најбоље очуваним српски мсредњевековним градом .

3. Власинско језеро

Још један локалитет на подручју Јужне Србије, који заслужује посебну пажњу. А највише због, још увек очуване природне и такозваних плутајућих острва.
Смештено на 1 204 метара надморске висине, ово акумулационо језеро чини да се сви посетиоци осећају као да су у рају. Окружено трима планинама, ово језеро делује нестварно. Иако настало вештачким путем, предели који га окружују дефинитивно чине пејзаж јединственим.

А још ако имате среће да будете на језеру баш када се неко острвце одвоји и одплута само од себе, верујем да ћете бити одушевљени.


#   Ђавоља Варош   Власинско језеро   Врањска Бања
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима