Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Брестовачка бања

Bookmark and Share

18.03.2014. Vladimir Ciplic

Једно од омиљених лечилишта припадника обе српсске династије, и Обреновића и Карађорђевића, налази се на нешто мање од 10 километара од града Бора, надомак села Брестовац. Иако је Брестовачка бања званично проглашена лечилиштем тек 1871. године, за њену посећеност је највише заслужан српски књаз Милош Обреновић. Постоје, наиме записи да је управо он наложио да се испита квалитет лековите термоминералне брстовачке бање.

Брестовачка бања

Такође је забележено да је далеке 1834. године Брестовачку бању посетила и суприга кнеза Милоша, кнегиња Љубица са своим синовима, Миланом и Михаилом, потоњим кнезом Србије. Касније ју је редовно посећивао и сам кнез Милош, а у бањи се и данас налази његов конак. Сматра се да је званичну градњу Брестовачке бање започео управо кнез Милош, јер од 1837. године у њој ничу објекти различите намене, а кнез је издао наредну за њихову градњу. Прво је подигнут Милошев конак, затим купатила, кафане, базени, објекти за смештај гостију и тако редом, да би средином минулог века, Брестовачка бања била једно од најпосећенијих лечилишта наше земље.

Остало је забележено и да се у њој 1905. године лечио српски краљ Петар Први Карађорђевић, а кнез Александар Карађорђевић је подигао чувену грађевину, названу “ Кнежев дворац “.

Данас је Брестовачка бања једно од омиљених места за одмор многих гостију, како из наше земље, тако и из земаља региона. У њој се успешно лече различита обољења, а измеђуосталих и: хронична обољења зглобова, различита реуматска обољења, обољења мишића, различита гинеколошка обољења, па чак и она која су прерасла у хронична, затим обољеења бубрега и дигестивног тракта и многа друга. Доказано је да боравак у Брестовачкој бањи умногоме олакшава тегобе нервним болесницима, као и у стањима након повреда зглобова и меких ткива. Успешно се лече и различити запаљенски процеси на кожи, али и запаљења слузнице нарочито горњих респираторних путева. Можда звучи невероватно, али вишевековно постојање ове бање много говори о квалитету њених лековитих вода и ваздуху. Зато и не чуди што боравак у њој погодује оболелима од различитих обољења.

Сви извори лековите бањске воде се налазе на обалама малене реке Пујице, која протиче кроз бању. Иако их има много више, само је вода са 10 извора испитана.

Вода са лековитих бањских извора се користи на различите начине, а у зависности од врсте обољења. Занимљиво је да, за разлику од лековитих вода у многим другим лечилиштима широм наше земље, вода Брестовачке бање нема ни талога ни мириса. Иако су воде са већине бањских извора махом жучкасте, све су безбедне за пиће и употребу. У њима су присутни бројни минерали и олигоелементи, а између осталих: магнезијум, јод, калијум, калцијум и многи други.

Смештај у Брестовачкој бањи је разноврстан. Природа у околини бање нуди све услове за активан одмор. На свега десетак километара удаљености је смештено чувено Борско језеро, а у њеној непосредној околини се налазе и Злотске пећине, те Феликс Ромулијана и још једна бања, Гамзиградска.

Боравак у Брестовачкој бањи, поред тога што погодује оболелима од разних болести је све више интересантан људима који, једноставно желе да побегну од свакодневне градске вреве. Зато је Брестовачка бања прави избор за квалитетан одмор, а нарочито за породице са децом.


#     Александар Карађорђевић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима