Не прави се регистар жена које су абортирале
06.12.2013. Autor: S. Todorović
Републички фонд за здравствено осигурање не прави никакав регистар о женама које су прекинуле трудноћу. Одредбу о обавези здравствених установа да пријављују абортусе увео је како би се спречиле злоупотребе, објашњава др Момчило Бабић, директор Републичког фонда за здравствено осигурање.

По Закону о здравственој заштити свака трудница, породиља има право на здравствено осигурање током трајања трудноће и наредних годину дана после порођаја, а да, уколико дође до абортуса, то право престаје.
Уколико жене, које су према овом закону биле здравствено осигуране, прекину трудноћу губе право на бесплатну здравствену заштиту о трошку РФЗО и оне ће, како објашњава Бабић, имати право само на хитну медицинску помоћ у складу са Законом о здравственом осигурању.
- Обавеза здравствених установа да пријављују сваки абортус није ништа ново. Од 2006. године државне болнице шаљу електронским путем фактуре РФЗО о абортусима, али и лечењу сваке болести, са подацима у којима се налази име, презиме, матични број, број књижице, адреса стана. Ти подаци се прикупљају да би Фонд могао да плати услугу и никада није дошло до провале у информациони систем, информације су строго чуване и ограничени број људи може да им приступи - истиче др Бабић.
Та одредба је уведена да би се обавезале и приватне установе да шаљу податке о прекинутим трудноћама за категорију жена које су осигурање добиле због трудноће. Жене које нису здравствено осигуране убудуће ће потврду о трудноћи моћи да прибаве и од приватног лекара. Сада су и приватне и државне здравствене установе обавезне да известе Фонд о абортусима.
Омбудсман Саша Јанковић појашњава да закон не предвиђа никакав регистар жена, али да је у јавности настала забуна због недостатка информација.
- Да таква одредба стоји у Закону, Родољуб Шабић и ја бисмо одмах реаговали. Међутим, до забуне и страха међу грађанима дошло је због лоше комуникације и недовољних објашњења које је Фонд морао да да јавности - истиче Јанковић.
Иако већ два дана у јавности, али и на друштвеним мрежама грађани највише коментаришу прављење регистра, Фонд се до сада није обраћао јавности.
#
Саша Јанковић
осигурање
информациони систем
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Давидов сан нема цену – пошаљимо га у Брајтон!
- Свети Василије Острошки
- Радови на мрежи и прекиди у водоснабдевању
- Фестивал старих заната оживео дух традиције
- Кварови на водоводној мрежи и прекиди
- ТЕСЛА, Србин сам
- Дан победе над фашизмом
- Радови на водоводној мрежи током викенда
- Представљање Аристотелове „Поетике”
- Оснива се Универзитет „Свети Сава”
- Покрет за народ и државу о енергетици
- СТАЗАМА СЛАВНИХ ПРЕДАКА
- Прекиди у водоснабдевању до 15 часова
- Годишњица страдања Нишлија у нападу бомбама
Најновији огласи
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Други фестивал уличних свирача Звуци нишке калдрме: Отворен позив за уметнике и награде за најбоље
- Ниш као стратешки центар за кинеске теретне летове
- Министар просвете најавио почетак рада Факултета српских студија у Нишу
- Двоструко злато за Дечји шаховски клуб „ОСНОВАЦ“ на Кадетској лиги Централне Србије
- Нишлије украле „фолксваген“ па кренуле на пут: Ухапшени у Великом Градишту након филмске потере












