Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Катастрофа:Грађани купују кости у престоници роштиља!

rssBookmark and Share

27.01.2013. Autor: Milica Ivanović |

У Лесковцу, српској престоници роштиља и гурманлука, око 60 одсто грађана преживљава на сувим костима и изнутрицама, промет чувеног роштиљ меса вртоглаво пада, а остале врсте меса се купују у количини од 100 или 200 грама. У граду са 144.000 становника, посао чека 38.000 људи.

Катастрофа:Грађани купују кости у престоници роштиља!
- Катастрофа. Месо се купује по 200 грама, а јуче сам продала само 100 грама млевеног меса. Жена средњих година и лепо обучена је најпре заобилазила око витрине, чекајући да један купац оде, затим је почела да се извињава, па потражила100 грама млевеног меса. Црвенела је и знојила се - прича продавачица у „Роди“.

Још горе стоје кланичари с малопродајним објектима.

- За годину дана промет је опао 40 одсто. Око 60 одсто наших муштерија купује само јефтине нуспроизводе, најмањи промет остваримо на месу - јада се Горан Ђокић, власник кланице и четири малопродајна објекта.

Највише се продају свињска бела џигерица и слезина за 49 динара по килограму, затим, свињски бубрег (60 динара), изнутрице за 100 и суве кости за 190 динара по килограму.

Свињске сирове кости од 99 динара су хит у „Роди“, а у „МК месари”, предузећу са више продајних објеката, суве јунеће кости од 110 динара за килограм.

- Ове кости су код нас најтраженије због ниске цене и мало више меса на њима. Раније су се куповале за супу, а сада видим да их користе за сва јела - прича продавачица Јелена Петровић која, као и Ђокић, признаје да су продавнице данима празне.

- Производимо брендирано роштиљ месо, али оно заузима тек пет одсто у укупној производњи роштиљског меса. Нажалост, и то купују људи са стране - објашњава Ђокић.

Килограм обичног роштиљ меса кошта 399, а брендираног 570 динара.

- Поред обичног и брендираног меса, где доминира јунеће, почели смо и производњу роштиљ меса од јефтинијег говеђег са јасним етикетама, али ни то не помаже - прича Александар Марковић, власник „МК месаре”.

- Последњи пут сам пљескавицу купила јесенас на Роштиљијади. Једном месечно купимо по пола килограма роштиљ меса, па код куће печемо пљескавице - прича Милева Јаснић.

Коментара: 0


#
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима