Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У Србији пола милиона жена болује од остеопорозе

rssBookmark and Share

26.05.2012. Izvor : Agencija TANJUG |

Интерниста и ендокринолог Медицинског факултета у Београду проф. др Снежана Ђурица изјавила је да је остеопороза хронична незаразна и метаболичка болест костију која настаје прогресивним смањењем коштане густине и да се процењује да у Србији од ње болује око пола милиона жена и око 200.000 мушкараца.

У Србији пола милиона жена болује од остеопорозе

Ђурица је истакла да болест настаје подмукло, без јасних знакова, као и да тај поремећај настаје у костима, у њиховој структури у микроархитектури, у чврстини костију и резултира њиховом кртошћу и ломљивошћу, чак и после мале несразмерне трауме.

-Тако настали прелом кости узрокује хроничан бол код особе, деформитет, често инвалидност и зависност од туђе неге, значајно смањује квалитет живота, а наглашен је и морталитет , истакла је Ђурица.

Она је рекла да је познато да је исход прелома кука код 20 одсто болесника старијих од 50 година фаталан током прве године због могућих компликација.

Ђурица је казала да демографске промене настале широм света указују да старењем популације прети тиха апидемија и остеопеније и остеопорозе у деценијама које су пред нама.

-У Србији демографски прорачуни и пројекције указују да ће 21. век бити век старих људи , истакла је Ђурица и додала да не постоје тачни подаци колико сада у Србији има особа са смањеном густином коштане масе, али се процењује да од остеопорозе у Србији болује око пола милиона жена и око 200. 000 мушкараца.

Ђурица је додала да подаци такође указују да ће 50 одсто женске популације старије од 50 година, као и 15 до 30 одсто мушке популације током живота имати прелом због остеопорозе.

Према њеним речима, узроци остеопеније и остопорозе су бројни, а међу њима су наше штетне навике, превелик унос кофеина, алкохола, никотина, дрога, појединих лекова без контроле..., али се при том не сме занемарити и генетски фактор.

Ђурица је указала да је рана дијагностика изузетно значајна и има социо економски карактер који је значајан за друштво у целини које, без обзира на то колико је богато, неће моћи да плати и стави на позитивну листу лекове који су неопходни за лечење остеопорозе.

-Зато је неопходан активан однос свакога од нас, јер сви треба да сагледамо своје факторе ризика и да их умањимо њихово штетно деловање колико год је то могуће , казала је Ђурица.

Она је указала на мишљење стручњака који сматрају да се максимална чврстина кости, коју називају пик бон мас, постиже са 22. годином живота.Такође се смтра да особе женског пола никада не постигну онолико добру и квалитетну минералну чврстину кости као што то постигну особе мушкога пола.

У сваком тренутку кост се и ствара и разграђује, али када су у питању жене, код њих до менопаузе постоји доминација захваљући естрогеним хормонима, казала је Ђурица и додала да већ с почетка менопаузе треба размишљати о квалитету коштане супстанце, о квалиету крвних судова, промени липидног профила, промени самопоуздања и понашања...

Ђурица је истакла да је тада најлакше урадити рану дијагностику и то поузданом методом - остеодензитометрија костију (мерење минералне густине коштане масе), метода позната као Декса.Она је истакла да, упркос тешкој економској ситуацији, у Србији домови здравља имају апарат којим се мозе урадити скрининг, што је неопходно да се пацијент упути на преглед методом Декса.

Говорећи о избору лека када се утврди да особа болује од остеопорозе, Ђурица је навела да се обично дају лекови који спречавају даљи губитак минералне чврстине костију или пак антиресортивни и анаболични лекови.

-Пацијентима је неопходно дати одговарајући лек, уз додатак калцијума, али се стање неће поправити ако пацијент нема редовну дозирану физичку активност и правилну протеинску исхрану, истакла је Ђурица.

Она је позвала све заинтересоване и недовољно информисане грађане да дођу на трибину која се одржава сваког последњег четвртка у месецу у општини Звездара, где она држи предавања о остеопорози и остеопенији и даје неопходне савете за превенцију и лечење те болести.

Остеопенија се дефинише као смањена густина костију узрокована губитком коштане масе и често је претходница остеопорозе која може довести до ломова.Највећа разлика између остеопеније и остеопорозе је што се остеопенија (показатељ ризика прелома) не сматра болешћу, док остеопороза то јесте.


#
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима