Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Опасност за српску пољопривреду - воће и поврће из ЕУ уместо у Русију пласираће јетино у Србију?

Bookmark and Share

15.08.2014. Агробизнис

После забране увоза прехрамбених производа из Европске уније у Русију на европском тржишту појавио се вишак хране.

Опасност за српску пољопривреду - воће и поврће из ЕУ уместо у Русију пласираће јетино у Србију?

Чини се да ће део тих производа по дампиншким ценама завршити на нашем тржишту што ће угрожити домаћу пољопривреду. С друге стране, то не значи да ће ти производи по аутоматизму бити јефтинији за крајњег потрошача.

Стручна јавност подељена је на оне који катаклизмичним по пољопривреднике најављују увоз хиљаде тона хране по дампишким ценама и на оне друге који тврде да то неће имати веће последице по наш аграр. Ситуација неодољиво подсећа на 2008. и почетак светске економске кризе изазване хипотекарним кредитима у Сједињеним Америчким Државама, када су једни упозоравали на проблем а други то видели као шансу за нашу привреду.

Ситуација је приближно драматична с обзиром на чињеницу колико наша пољопривреда и прехрамбена индустрија учествује у бруто домаћем производу.

Председник Војвођанског друштва повртара проф. др Жарко Илин каже да годишње произведемо више од три милиона тона поврћа. Процењује да ће јефтино поврће из Европске уније повртаре директно послати у губитак:
"Постоји реална опасност да поврће из Шпаније, југа Француске, поготово Холандије и Пољске нађе путеве до тржишта Србије. Ради се о енормним количинама поврћа које је до сада било пласирано на тржиште Русије. Цене таквог поврћа ће драстично пасти, што значи да ће многи наши увозници имати значајног интереса да такво поврће увезу. То ће довести до значајног пада цене поврћа из домаће производње. То ће можда бити интересантно за потрошаче али погубно за наше професионалне повртаре како у овој тако и у наредним годинама, " каже Илин.

Председница Асоцијације воћара и повртара "Плодови Србије" Евица Михаљевић процењује да ће повећаног увоза свежих плодова бити али да он неће достићи драматичне размере.
"То неће бити неке озбиљне количине из простог разлога што је реч о свежој роби подложној кварењу. Воће и поврће мора брзо да се прода. И раније су цене плодова из увоза били повољнији од домаћег, али је наш потрошач навикао на укус воћа из наше земље, а то скоро важи и за поврће," констатује Михаљевићева.

Секретар Одбора за пољопривреду у Привредној комори Србије Ненад Будимовић каже да Србија није у позицији да ограничи увоз воћа и поврћа и да ће количине тих производа директно зависити од интереса трговаца.
"Применом ССП ми немамо могућност за ограничење увоза тих пољопривредно-прехрамбених производа. Углавном, тржиште ће показати да ли ће бити већег увоза тих производа. " каже Будимовић.

Аграрни аналитичар Милан Простран не очекује да ће се на нашем тржишту појавити веће количине прехрамбених производа из Европске уније због сиромаштва потрошача.
"Код нас је куповна моћ толико мала да је то ограничавајући фактор да се на овом нашем тржишту нешто мало више тих роба појави. Ми смо сведени на натуралну потрошњу и практично преживљавање" констатује Простран.

А о којој количини хране је реч говори и чињеница да је Европска унија лане извезла у Русију пољопривредних производа, укључујучи храну и непрерађене производе, у вредности од око 12 милијарди евра. Ембарго ће погодити и руске потрошаче пошто Русија из Европске уније увози више од 40 одсто хране. Зато последњих дана руски увозници покушавају да увоз хране из Уније замене углавном производима из Јужне Америке и Африке.

И Србија би могла да има више користи од новонастале ситуације, али то је тешко замисливо пошто већ 14 година са Русијом имамо аранжман о слободној трговини који нисмо у знатнијој мери успели да искористимо.

 


#   ЕУ   храна   воће   поврће   Русија   увоз   извоз   Ненад Будимовић   куповна моћ   прехрамбена индустрија
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима