Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ефикасност рада нишких судова

rssBookmark and Share

31.10.2015. РТС

Анализа Светске банке показала је да у Србији има довољно судија, али су грађани и даље незадовољни ефикасношћу судова.

Ефикасност рада нишких судова

Виши суд у Нишу примио је 87 притужби грађана на рад, али је само седам основаних који се односе на брзину заказивања рочишта. Вишем суду у Нишу недостају четири судије у парничној материји, а поједине судије основног суда имају и по 60 предмета месечно.

У грађанском одељењу Основног суда у Нишу ради 31 судија свако од њих месечно има и по 60 тужби. У суду кажу да је прилив повећан, јер грађани све више траже заостале исплате из ПИО фонда и Националне службе за запошљавање.

"Негде 13.000 и нешто предмета на дан 12.10.2015. сад је то много више, а целе прошле године примили смо негде 6.170 предмета парничних и имали смо сасвим добре, да не будем претенциозан, резултате у парници", каже Горан Спасић, председник Основног суда у Нишу.

"Имамо у рад по 600, 700 предмета по судији, а у Пироту или Неготину то је знатно мањи број предмета и у томе је проблем ми имамо довољан број судија, али те судије нису једнако оптерећене", каже Зоран Крстић, председник Вишег суда у Нишу.

Осим пренартпаности предметима у суду кажу да је константан проблем блокада рачуна судова.

"То је углавном последица одбране по слућбеној дужности и ослобађајућих пресуда - ви знате када држава некога оптужи не докаже се кривица она је дужна да плати трошкове", каже Горан Спасић, председник Основног суда у Нишу.

За разлику од пораста броја парничних поступака у суду кажу да је осетан пад кривичних. Грађани и даље сматрају да су судови спори нарочито у извршним предметима.

"У нишком основном суду имамо таквих предмета преко 40.000 у тим предметима поступа свега пет судија и мали број извршитеља тако да они и фактички нису у могућности да редовно поступају", каже Зоран Крстић, председник Вишег суда у Нишу.

Како је бити судија студенти или приправници могу да осете шта је на симулацији суђења, кажу да је примамљиво, али да је пут дуг.

"Прво је неопходно правосудни испит, ја имам још годину дана до полагања правосудног после тога је још три године неопходно искуство рад у струци да би се уопште могло конкурисати за посао судије", каже Тамара Станојевић, приправница у суду.

После доста одлагања од 1. јула примењује се правилник о раду судија којим се вреднује њихов рад.


#   суд   ПИО фонд   студенти   Зоран Крстић   виши суд   статистика   Горан Спасић   ефикасност   Светска банка   Тамара Станојевић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима