Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Моје дете се дрогира?! То је немогуће!

Bookmark and Share

30.10.2014. Наташа Петровић, Мондо

На дрогу, алкохол, цигарете, коцку, највећи број људи "навуче" се између 15. и 25. године. Како, родитељи да препознају симптоме зависности, шта да ураде у том случају, коме да се обрате?

Моје дете се дрогира?! То је немогуће!

"Симптоми зависности од коцке, дроге и алкохола су различити, али оно што се прво примети код зависника је незаинтересованост за активности које су га то тада занимале. Ако говоримо о деци, приметно је попуштање у школи, затварање у собу, незаинтересованост за породичне активности, повлачење у себе. Проблем је у томе што се ови симптоми могу појавити у адолесценцији иако дете није зависно. Зато, када приметите нешто од наведеног, нека вам се за сваки случај упали аларм, црвена лампица у глави, и покушајте да откријете постоји ли проблем", каже за МОНДО психијатар др Тања Раичевић, са којом смо разговарали након трибине "Рани знаци препознавања злоупотребе психоактивних супстанци", у Болници за болести зависности у Београду.

Симптоми употребе дрога
Погледајте детету очи: жуте беоњаче, као и проширене зенице, могу да указују на то да особа користи психоактивне супстанце (ПАС). Такође, неухрањеност, честа ниска телесна температура, поспаност и упадљива незаинтересованост.

Када примете ове симптоме, шта родитељи треба даље да ураде?

"Да отворено разговарају са децом, али без вике, уцењивања. Само директан разговор може да спречи да дође до већих проблема. Овисници често лажу, поричу проблем који имају, зато је најсигурније урадити тест путем урина, који је јефтин и може се купити у свакој апотеци. Тај тест би требало да радите једном седмично. Најбитније је да се не затворе очи пред проблемом, што родитељи некада раде."

"Неће то мене", склони смо да помислими чак и када су овакви проблеми у питању?

"Родитељи често себе заваравају јер не желе да прихвате сопствену кривицу за дете које је почело да се коцка или користи дроге, алкохол. Зато су спремни да верују у дечије лажи, чак и када је веома очигледно да не говоре истину. Многи родитељи кажу: 'Моје дете не може да буде наркоман'. Кључ је у том 'моје' и зато је деци лако да маму и тату убеде у лажи. На питање родитеља: 'Зашто су ти такве очи?', следи одговор: 'Мама, зар ти мислиш да бих ја?!'. Поента је у томе да свачије дете може да има проблем са зависношћу и то родитељи морају да схвате."

Боље спречити него лечити
"Децу треба на време контролисати, али би то требало радити суптилно јер уколико схвате да их 'уходите' и проверавате, то ће имати контраефекат, а дете ће постати обазривије. Дакле, да, ако сумњате, претресите му џепове, на пример, али само када сте сигурни да дете не може да вас види", каже др Раичевић. И увид у смс поруке у телефону детета, оно што објављује и ко су му пријатељи на друштвеним мрежама, такође је веома важно. Родитељи морају да нађу начин како ће то све да повремено проверавају.

Како помоћи деци да се изборе са проблемом који имају?

"Прво, требало би разговарати са дететом и убедити га да оде у саветовалиште. Већина младих одбија да потражи стручну помоћ због тога што их је срамота и сматрају да ће их то на неки начин обележити у друштву. Саветовалишта су добра јер се помоћ може добити потпуно бесплатно, уз дискрецију и анонимност. На путу до излечења важна је и подршка блиских људи, без тога су шансе мале. Као када вам стане ауто: када петоро погура, веће су шансе да крене. Учитељи и наставници такође имају важну улогу у томе, афирмативни став иможе да помогне:  'Добар си', 'Требало би да идеш на кошарку…', може много да значи".

Када већ помињемо спорт, колико су важне ваннаставне активности у превенцији болести зависности?

"Јако су важне. Деца се пороцима најчешће окрећу као механизму одбране од стреса, јер ти механизми још увек нису развијени у тинејџерском узрасту. Екипни спортови, али и индивидуалне ваннаставне активности им помажу против стреса, али их и уче да поднесу пораз, тако да се неће истог трена када имају проблем окренути марихуани, на пример.

Знамо да је у адолесцентном узрасту утицај околине и вршњака велики, како родитељи са тим да се изборе?

"Тешко је у том узрасту одупрети се утицају групе, зато је важно да се на дете утиче у ранијем узрасту, док је још пресудан утицај породице, дакле пре пубертета. Онда ће касније тинејџер моћи из подсвести да 'извуче' ауторитет из куће и схвати да одређене вршњачке групе нису за њега, нису у складу са правилима наученим у ранијем детињству.

Нема лаких дрога, али има лека

Не постоји тешка и лака дрога, а прва дрога је најопаснија. "Трава" јесте дрога, иако тинејџери често тврде супротно и сматрају да "није страшно ако попуше који џоинт". Важно је рећи да од особа које повремено конзумирају марихуану, сваки четврти постаје зависан, од алкохола сваки пети, док особе које пробају хероин, у чак 85 одсто случајева постају зависници.

У друштву влада стигма када је реч о болестима зависности, зависници су окарактерисани као опасни по околину, неспособни за самосталан живот, доживотно болесни. Наркоманија и друге зависности се лече, наркоман не мора то да буде до краја живота.


#   дрога   марихуана   наркоманија   канабис   Тања Раичевић   трава
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима