Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

"Niški pijac" obeležio 65 godina rada i postojanja

rssBookmark and Share

Niš 31.03.2017. Južna Srbija Info

"Niški pijac" Javno komunalno preduzeće "Tržnica" ove godine obeležava 65 godina od osnivanja i postojanja..

Foto: Tržnica
Foto: Tržnica

U Nišu postoji 15 pijaca u svim delovima grada.

U "Tržnici" najavljuju zahtevne projekte u naredne periodu. Rekonstrukciju pijace "Boško Buha" i kao strateški projekat preseljenja kvantaške pijace u Medđrovo, gde će biti izgrađena velika pijaca na površini od 16 hiljada kvadrata, u blizini auto puta.

Foto: Južna Srbija

Nakon Drugog svetskog rata otvara se pijaca Tvrđava na prostoru između glavne kapije Niške tvrđave i autobuske stanice, koristeći objekte vojnih magacina (današnji magacin poljoprivrednih proizvoda i radionica), pod nazivom Gradska pijaca Tvrđava.

Nedugo zatim otvara se pijaca Pirotska rampa 1955. god. u narodu poznata kao Moravska pijaca. Pijaca radi do 1970. god. kada se seli na novoj lokaciji i dobija naziv

Otvara se pijaca Crveni Pevac 1955. god. na mestu danačnjeg trga Radničkih saveta odnosno trga Zorana Đinđića. Ova pijaca kratko funkcioniše i vrlo brzo prestaje sa radom.

Odlukom Saveta radne zajednice Uprave za pijace Niš, početkom 1969. god. menja se naziv organizacije tako da glasi: Ustanova za organizaciju pijačne trgovine ¨Tržnica¨ Niš. Ustanova je imala svojstvo pravnog lica i propisane osnovne i sporedne delatnosti.

Nastaje period ubrzanog razvoja Tržnice, kako u pogledu Organizacije tako i u pogledi izgranje pijaca u gradu. Tržnica kupuje gradsko zemljište direktno od vlasnika zemljišta i vrši izradu projektne dokumentacije za izgradnju novih pijaca. Tako nastaju nove pijace: K. Livade (Boško Buha) 1970. najpre kao pijačni plato a 1982. prva faza zatvorene pijace, pijaca Bubanj 1973. prva faza, pijaca Palilula, pijaca Pantelej 1977. plato, pijaćna zgrada, infrastruktura, pijaca Durlan (Moše Pijade) 1977. god. Pijaca Ć. Kula 1977. god plato, pijačna zgrada sa mokrim čvorom, infrastruktura.

Od 1977. g. Tržnica organizuje na Tvrđavskoj pijaci poljoprivrednu izložbu pod pokroviteljstvom grada Niša. Izložba se održavala u okviru proslave Dana oslobođenja grada, oktobra, stim da je otvarana petkom popodne, sve do 1982.g. kada je prestala sa održavanjem.

Foto: Južna Srbija

Od marta 1982. god. menja ime u RO ¨Tržnica¨ Niš – Radna organizacija za promet na malo poljoprivredno – prehrambenim proizvodima i organizaciju pijačne trgovine ¨Tržnica¨ Niš.

Od 1991. god. Tržnica menja status preduzeća u Javno preduzeće pod Opštinom kao osnivačem i menja  naziv u Javno preduzeće za pijačne usluge ¨Tržnica¨ Niš za izgradnju, održavanje i upravljanje pijacama i pružanje usluga na pijacama, kao i za obavljanje drugih poslova u skladu sa aktom osnivača. Pod ovim nazivom funkcioniše do 1995. god. Javno preduzeće za pijačne usluge ¨Tržnica¨ Niš osnovano je radi odezbeđenja nesmetanog prometa robe na pijacama i pružanja usluga kao delatnosti od javnog interesa. Tržnica obavlja svoju delatnost na devet zelenih – mešovitih pijaca i stočnoj pijaci u Mramoru.

U ovom periodu rukovodstvo preduzeća planira i kreće sa realizacijom planova za izgradnju i rekonstrukciju gradskih pijaca. Kreće se sa izgradnjom robne pijace (Cvetna pijaca sa 100 tezgi i 28 lokala), na dobijenom zemljištu parking prostor Mediana ogranizuje u jesen 1996 robne pijacu Mediana (buvlja pijaca sa 400 tezgi), izgradnja nove mešovite zatvorene pijace Durlan (100 tezgi) na prostoru otvorene istoimene pijace, rekonstrukcija Tvrđavske pijace (izgradnja nastrešnice, 100 lokala) izgradnja poslovne i upravne zgrade, 30 lokala na pijaci K. Livade itd.

Na osnovu poslovo-tehničkoj saradnji sa JP ''Nišfilm'' otvara se nova pijaca, odnosno dislocira se pijaca sa stare lokacije u ulici Srpskih junaka na novu lokaciju između letnje pozornice i porte crkve Sv. Ilije.

Skupština grada Niša avgusta 1997. god. izvršila je transformaciju ovog preduzeća u komunalno i od tada ovo preduzeće posluje kao Javno komunalno preduzeće za pijačne usluge ¨Tržnica¨ Niš.

Tržnica nastavlja realizaciju postojećih planova tako da otvara novu robnu pijacu, i pijacu polovnih stvari na lokaciji Ogrevinvesta pod nazivom OTC (otvoreni tržni centar) sa preko 800 tezgi, odnosno vrši preseljenje buvlje pijace sa Mediane, januara 1998. god. a iste godine na tom prostoru otvara kvantašku i auto pijacu pod nazivom Kvantaška pijaca

Međutim Početkom maja, tačnije 5. maja, na Đurđevdan, 1999. godine otvara novu  robnu pijacu pod nazivom: Zanatsko-bazarni tržni centar (ZBTC), kasnije nazvana ''Cvetna'' pijaca, zbog organizovawa porodaje cveća svih vrsta i namena.

Pijaca je opremljena sa sto novih pijačnih tezgi i sa većim dimenzijama krova od uobičajnih, sedam kompleta stolova sa klupama, koprama za otpadake, fontanom sa javnom česmom, kabinama za presvlačenje, rasvetom, cvetnim aranžmanima i uređenim drvoredom.

U vreme bombardovanja Niša od strane NATO alijanse pogođena je pijaca Tvrđava. Od kasetnih bombi oštećen je krovni pokrivač nastrešnice i prozorska stalka na hali za prodaju mlečnih proizvoda. Srećom ljudskih žrtava nije bilo na samoj pijaci, ali zato u ulicama oko pijace toga dana poginulo je 18 ljudi.

2002. god. investira u proširenje i dogradnju pijace K. Livade za oko 800 m2, sa mlečnom halom i magacinskim prostorom.

Početkom 2003. god. JKP ''Tržnica'' otvara prvu pokrivenu pijacu u gradu, Tržni centar ''Durlan'' – pijaca ''Bašta'', kako je nazvana u projektu izgradwe pijace. Pijaca je savremeno opremljena sa pijačnim tegama u obliku bokseva, robnim tezgama sa mrežastom nadstrešnicom za izlaganje robe, umesto klasičnog krova, rashladnim vitrinama, modernim mokrim čvorom itd. Pijacu je projektovalo i izgradilo preduzeće d.o.o. ''Nišprojekt'', po ideji arhitekte Aleksandra Buđevca

JKP ''Tržnica'' Niš planira da po sistemu javno – privatno partnerstvo izgradi još jednu novu pijacu u naselju Duvanište. Pijaca je izgrađena i svečano otvorena 30. marta 2007. godine na dan godišnjice preduzeća. Pijacu čine dva objekta: pokrivena pijaca i tržni centar. Objekat ¨Pkivena pijace¨ projektovan je u atrijumskom sistemu sa spratnošću P + 1 (galerija

U prizemlju objekta u atrijumskom delu smešteno je 96 tezgi dimenzija 80 x 170 cm. Po obodu su smešteni lokali sa mokrim čvorovima. U levom krilu objekta predviđen je prostor za prodaju mlečnih proizvoda (mlečna hala). Na spratu objekta predviđeni su lokali po celom obimu objekta u koje se ulazi sa galerijskog prostora.

Ulaganja u izgradnji novih ili rekonstrukciji postojećih pijaca JKP ''Tržnica'' finansira iz sopstvenih izvora od formiranja ovog preduzeća pa sve do danas. Tek 2012. godine, grad Niš, preko gradske opštine Palilula, prvi put učestvuje u rekonstrukciji postojeće pijace ''Palilula''. Pijaca je dobila novi plato, nadstrešnicu, adaptiran mokri čvor,  a opremljena je i novim pijačnim tezgama.

Krajem 2013. godine pijaca ''Duvanište'' se stavlja, nakon 6 godina, u funkciju prostora za održavanje sajamskih manifestacija. Tim povodom 12.10.2013.g. organizuje sajam prodajnog karaktera ''Naj zimnica 2013." i taj datum se zvanično uzima kao početak rada ''Niškog sajmišta''.


#   Niš   Južna Srbija region   pijaca   tržni centar   Pantelej   Skupština grada Niša   rođendan   Tržnica JP   Skupština grada   kvantaška pijaca   gradske opštine   Pijaca Tvrđava
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima