Većinu tridesetogodišnjaka u Srbiji izdržavaju roditelji
Nemate posao, a ni stalnog partnera, još uvek ste u svojoj staroj sobi i živite na maminoj kuhinji...
Vi ste prosečan 30-godišnjak u Srbiji, u kojoj polovina mladih živi u zajednici sa roditeljima.

Prema istraživanju, čak 57 odsto populacije između 25 i 35 godina spada u kategoriju "izdržavanih osoba", koje finansijski pomažu roditelji.
Prema istom istraživanju, tek svaka sedma mlada osoba živi samostalno, sa prijateljima ili rođacima dok studira u drugom gradu. Dok se na Zapadu deca odmah nakon punoletstva osamostaljuju i svoj "biološki" dug roditeljima vraćaju tako što brinu o njima u poznim godinama života, zaštitni znak naše patrijarhalne kulture je, po mišljenju psihologa za porodične odnose Nevene Čolovske Hercog, prolongirana adolescencija.
"Kulturološki, mi imamo plemenski pristup odgajanju porodice, koji je ušao u naš mentalitet i imamo problem odvajanja od porodice porekla. Međutim, sa druge strane, to je i odraz adolescencije naviknute na siromaštvo. Mladi teško dolaze do posla, do sopstvenog stana, a to je ipak preduslov za samostalan život", objašnja Hercogova.
Uljuškani u lagodan porodični život u kome je ručak skuvan, veš opran, a računi plaćeni, mladi se sve teže odlučuju na osamostaljivanje. Međutim, nisu samo"deca" kriva. Ni roditelji ne podstiču samostalnost dece i ne pružaju podršku u tom odvajanju, verujući da će se njihov odnos vremenom promeniti.
"Tako 'odrasla deca' iz dečje sobe uleću pravo u bračni krevet, nisu prošli period života jedne mlade nezavisne osobe, nisu imali vremena da testiraju svoje socijalne afinitete. To sve stvara emocionalnu zakržljalost i hendikepira mlade u preuzimanju odgovornosti", navodi sagovornica.
"Večita deca" često ostaju "večiti podstanari" kod mame i tate. A mlada osoba ne može da dostigne nivo zrelosti odrasle osobe sve dok se ne odvoji od roditelja, bukvalno i fizički napusti roditeljski dom i počne da živi oslanjajući se na svoje sposobnosti i snagu.
#
mladi
porodica
roditelji
standard
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Gimnazija i Medicinska škola nastavljaju rad
- Vremenska prognoza
- Veče filmskih priča na vodi
- Fejk parfemi za 21 milion
- Pirotska kobasica osvaja svet
- Pirotska peglana kobasica u centru pažnje
- Malter pao, niko nije povređen
- Najavljen skup u znak sećanja
- Opasne veze stižu u Niš
- Poezija nagrađena, svečanost odbijena
- Kombi pun migranata zaustavljen u Surdulici
- UPITNIK O RAZVOJU KULTURE
- Časne verige
- Uz himnu i zastavu – lekcija za budućnost
- Svetosavski uzori sa juga Srbije
Najnoviji oglasi
- Veze,brak,druženje
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Iznenada preminuo novi komandant niške Žandarmerije
- Svetosavska akademija u Nišu: Veče duhovnosti i zajedništva
- U susret Savindanu: Svetosavska akademija u Nišu
- Uhapšena blagajnica Specijalne bolnice „Gornja Toponica“ zbog pronevere - uzimala novac od penzija pacijenata...
- Afera „Baron“: Određen pritvor od 30 dana odborniku iz Niške Banje, istraga u toku
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla
- Diktiraj svoje uslove igre – iskoristi automatski cashout i osiguraj dobitak!











